Co to jest erozja?

anonim
zapytał 4 lata temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

weriontu
0
weriontu | 4 lata temu | 223011 pkt
Erozja to proces niszczenia powierzchni terenu. Może być spowodowana przez działanie wody, powietrza, wiatru, słońca, sił grawitacji lub działalnością człowieka. Niszczeniu może ulegać zarówno gleba jak i skały. Środowisko może zostać chronione przed erozją poprzez wiązanie powierzchni gruntu poprzez rosnącą na niej roślinność, właściwą meliorację wodną, zabezpieczanie powierzchni gruntów. Erozji sprzyja wycinanie lasów, źle prowadzone osuszanie terenu, intensywny wypas zwierząt, uprawa stromych stoków.
aneczka173
0
aneczka173 | 4 lata temu | 100723 pkt
Erozja jest to zmieniania się kształtu ziemi na skutek działania siły niszczenia. Może być ona przeróżna, zazwyczaj jednak wymienia się wiatr, wodę, czy działalność człowieka. Erozja jest zjawiskiem powszechnym i dość szeroko występującym. Nie napawa to zbytnim optymizmem.
lady-margot
0
lady-margot | 4 lata temu | 77177 pkt
Erozja to zespół procesów powodujących żłobienie i rozcinanie powierzchni skorupy ziemskiej przez wody, lodowce i wiatr, połączone z usuwaniem powstających produktów niszczenia. Procesy erozji są przyspieszane przez uderzanie i tarcie o podłoże przemieszczanego materiału sklanego (abrazja). Rodzaje erozji:
-Erozja deszczowa jest najprostszą formą erozji wywołanej przez wodę płynącą, w wyniku jej działania luźne osady a zwłaszcza gleby są zmywane ze stoków.
-Erozja rzeczna ma największe znaczenie w kształotowaniu powierzchni Ziemi, prowadzi ona do powsawania dolin rzecznych, powstaje tym szybciej im większa jest siła przepływu rzeki.
-Erozja denna (wgłębna) jest wcinaniem się rzeki w podłoże co prowadzi do powstania doliny w kształcie litery V.
-Erozja wsteczna polega na cofaniu się wodospadów, prógów i załomów skalnych w kierunku działu wodnego oraz cofaniu się obszarów źródłowych.
-oprócz tego występują jeszcze: erozja lodowcowa, erozja eoliczna oraz erozja morska.