Jak uprawiać bazylię w domu?

anonim
zapytał 4 lata temu

oceń

7 odpowiedzi obeznanych

ninigi
0
ninigi | 4 lata temu | 409 pkt
Domowa uprawa bazylii jest bardzo prosta. Wystarczy kupić nasiona w sklepie (są praktycznie ogólnodostępne), wysiać je równomiernie do doniczki, podlać i ustawić w nasłonecznionym miejscu. Kiedy pojawią się pierwsze roślinki można bazylię przepikować (porozsadzać rośliny, tak by każda była oddzielnie), ale bez tego także wszystko się uda. Od wysiania bazylii do pełnego wzrostu może minąć od 4 do 5 tygodni. Należy pamiętać, by nie podlewać jej za mocno, ale także nie dopuszczać do wysuszenia gleby, zwłaszcza w okresach letnich.
Dagmara22
0
Dagmara22 | 4 lata temu | 522 pkt
Uprawa bazylii w domu to świetny pomysł. Przede wszystkim dlatego, że można ją z powodzeniem hodować przez cały rok (więc wydajemy pieniądze tylko raz). Co więcej, świeża bazylia dodaje boskiego aromatu naszym potrawom i pięknie pachnie w pomieszczeniu, w którym ją przechowujemy.
Bazylia jest bardzo wytrzymałą rośliną, dlatego jej uprawa nie jest trudna. Można nabyć jej nasiona (odsyłam do poprzedniego wpisu) lub kupić już kwitnącą roślinę, którą należy tylko przesadzić do większej doniczki. W lecie bazylię (tak jak i większość ziół) można trzymać na balkonie czy tarasie. Należy tylko uważać, aby miejsce to nie było nadmiernie nasłonecznione. W okresie jesiennym i zimowym nasza bazylia będzie się miała najlepiej wewnątrz mieszkania, w temperaturze pokojowej. Bazylię należy podlewać dosyć często, tak, aby miała wilgotną ziemię. Polecam sadzić ją w dużych donicach w sąsiedztwie innym ziół, przydatnych w naszej kuchni.
mysiogon
0
mysiogon | 4 lata temu | 790 pkt
To mity, że świeżą bazylię można uprawiać przez cały rok jedynie w klimacie śródziemnomorskim! Również w polskich warunkach nie jest to skomplikowane. Najprostszym sposobem na rozpoczęcie hodowli jest kupienie dorosłej rośliny. Bazylię w doniczce można znaleźć w większych supermarketach (ok.5-6 zł) lub na targach ze świeżymi warzywami i owocami (ok.3-4 zł). Roślinę od razu należy przesadzić, w zależności od potrzeb rozdzielając ją na pół lub na 4 inne doniczki. Od samego początku sadzimy bazylię w dosyć sporej doniczce, wtedy szybciej rośnie. Podlewamy ją co dwa dni niewielką ilością zimnej wody. W okresie zimowy najlepiej ustawić roślinę w okolicach jakiejś lampki, co uzupełni niedobór naturalnego światła. Listki bazylii świetnie komponują się z mozzarellą i pomidorami, a także ze wszystkimi daniami makaronowymi na bazie pomidorów. Smacznego!
kosial79
0
kosial79 | 2 lata temu | 50 pkt
Ja robie od lat tak - kupuje w doniczce gotowa bazylie.Kosztuje okolo 5zl(teraz 4.50 w lidlu bodajze) i nie przesadzam jej tylko regularnie podlewam,co 3 dni.Byleby nie przelac!I tak starcza na dluugi czas..
weriontu
0
weriontu | 2 lata temu | 203526 pkt
Uprawiam w domu bazylię i nie jest ona wymagającą rośliną. Wystarczy kupić nasiona i wysiać je zgodnie z instrukcją. Jeśli podlewamy roślinę, to wkrótce wykiełkuje. Wystarczy ścinać liście, które są już przerośnięte. Bazylia powinna mieć stanowisko na parapecie, gdzie dochodzą promienie słońca.
AleksanraZN
0
AleksanraZN | 15 mies. temu | 1870 pkt
w doniczce pysznie rośnie!
jolaniebieska
0
jolaniebieska | 10 mies. temu | 200 pkt
Najlepiej właśnie co jakiś czas kupić gotowe bazylie w doniczkach i tylko je pielęgnować. Ja dodatkowo rozdzielam je na kilka mniejszych kępek i rozsadzam w moim ogrodzie zimowym, razem z innymi ziołami.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.