Co Europejczyk powinien wiedzieć o kulturze polskiej?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

4 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
1
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Trudno oczekiwać szerokiej wiedzy o kulturze danego kraju od osoby, która z tego kraju nie pochodzi ani nie interesuje się nią. Istnieje jednak pewien zakres tzw. wiedzy ogólnej, którą przekazuje się w szkołach, dotyczącej kultury, historii czy obyczajowości poszczególnych obszarów świata, krajów czy kręgów kulturowych. Polska jest krajem o burzliwej historii, powiązanej silnie z dziejami Europy, dlatego to głównie historię ma szansę poznać osoba z innego kraju w szkole czy z samodzielnie przeczytanych książek. Jeśli chodzi o kulturę polską to z pewnością jest z nią związana wiedza o kulturze krajów słowiańskich, zaś współcześnie źródłem takiej wiedzy dla Europejczyków są przede wszystkim informatory turystyczne, w których są opisane zabytki, tradycje, kultura ludowa czy życie codzienne na terenie Polski - kiedyś i dziś. Warto przybliżać turystom nie tylko historię Polski, ale również kulturę ludową naszego kraju, polską kuchnię czy tradycyjną obyczajowość, która dla osoby z kraju o zupełnie innych tradycjach i historii może być fascynująca i ciekawa.
Martusia12
1
Martusia12 | 8 lat temu | 202 pkt
Przede wszystkim, że Polska jak i Polacy to ludzie, którzy udowodnili, że przetrwają wszelkie burze. Nie straszne nam obozy koncentracyjne, wojny, kataklizmy... Leżymy w samym centrum Europy. Przez nasz kraj przebiegają liczne szlaki turystyczne (także międzynarodowe), ale przez to jesteśmy zagrożeni przez państwa ościenne ze wszech stron. Liczne u nas regiony o specyficznej gwarze, kulturze regionalnej. Różne potrawy jadamy, różne u nas święta Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Bawimy się w stodołach, karczmach, ale i w pubach, halach czy rynkach miejskich. Ubieramy się w stroje ludowe, ale na co dzień nie obce nam sieciowce, hipermarkety i cich-hale. Jesteśmy otwarci na "inność" Zachodu. Powiedziałabym też Europejczykowie o ważnych miastach naszego kraju: Warszawa, Gniezno, Kraków (mało kto wie dzisiaj, że to on był pierwszą stolicą Polski),o ich zabytkach kultury i przyrody, o Częstochowie, Kalwarii Zebrzydowskiej (wszakże kultura Polski jest ściśle związana z religią), o najazdach, potopie szwedzkim, ... Rozgadałam się, przepraszam :) ale to wszystko takie ważne, piękne, interesujące, chwytające za serce.
onka89
0
onka89 | 8 lat temu | 3391 pkt
Przede wszystkim powinien wiedzieć, że Polska, pomimo wszystkiego to religijny kraj, i bardzo odważny (o czym świadczy II wojna światowa...).
Warto w Polsce poznać kulturę panującą w różnych regionach, potrawy, tańce, mowa, gwara. Inna kultura panuję w górach, inna mowa, inny klimat, potrawy są tam charakterystyczne. Na śląsku też jest inna gwara, inne możliwości, inna kultura. Warto ją poznać!
Lennykable
0
Lennykable | 8 lat temu | 61529 pkt
Obywatele starej Unii przywykli traktować Polskę jako kraj z byłego obozu wschodniego, średniej lub nawet niskiej rangi. Warto zatem przypomnieć Europejczykom światłą przeszłość Polski, np. to, że to Polacy po raz pierwszy sprzeciwili się nawracaniu pogan "ogniem i mieczem" (wypowiedź Pawła Włodkowica) oraz wielowiekową tradycję tolerancji religijnej. Warto również wskazywać Europejczykom ślady kultury żydowskiej na polskich ziemiach.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.