Co powoduje, że niektórzy ludzie się okaleczają?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Samookaleczanie jest efektem zaburzeń psychicznych - czy to choroby psychicznej, wskutek której dana osoba niszczy swoje ciało, aby np. ukarać się za coś, zagłuszyć złe samopoczucie lub zwrócić uwagę na siebie, czy to zaburzeń na tle seksualnym, gdzie ból fizyczny daje rozkosz. Okaleczanie się nie jest wyrazem stabilności emocjonalnej i może świadczyć o ciężkich zaburzeniach, dlatego też taką osobę powinno się skierować na leczenie psychologiczne i/lub psychiatryczne. Jeśli w naszym otoczeniu ktoś się okalecza należy jednak pamiętać, że problemy, jakie za tym stoją mogą wiązać się z intymnymi sferami życia, dlatego należy zachowywać się wobec takiej osoby z dużym wyczuciem, aby jej nie urazić ani nie wystraszyć. Nie wolno absolutnie wyśmiewać się z tego typu zachowań, nawet jeśli ktoś się z nimi obnosi, nie wolno krytykować tej osoby, gdyż można pogłębić jej problemy.
Goszka
0
Goszka | 8 lat temu | 4233 pkt
Od okaleczania siebie można się również uzależnić. Jest to spowodowane tym, że po przecięciu skóry (ból, poczucie zagrożenia) sprawia, że uwalniają się endorfiny - hormony szczęścia. Dlatego często osoba która się tnie, ból czuje dopiero po dłuższym czasie. Takie patologiczne prowokowanie organizmu do uczucia szczęścia może się brać z braku fizycznego kontaktu z innymi osobami, na przykład przytulania, itd. Czasem jest to chęć po prostu zwrócenia na siebie uwagi, jak również do wzbudzenia poczucia winy w innej osobie.
martaaa45
0
martaaa45 | 8 lat temu | 20 pkt
Powody mogą być różne - jak nie sprawy rodzinne, to sprawy związane ze szkołą... Nie każdy umie się opanować, a chęć sięgnięcia po coś ostrego jest wielka... Ja cięłam się parę razy i staram się tego nie robić, ale i tak mi podpowiadają (ostre rzeczy) "weź mnie, poczujesz się lepiej".

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.