Co to jest delta?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

lady-margot
0
lady-margot | 8 lat temu | 77201 pkt
Deltą nazywamy równinny obszar powstały w wyniku nagromadzenia się osadów rzecznych (głównie piasków, iłów i mułów) przy ujściu rzeki do morza lub jesziora. Ma zarys zbliżony do greckiej litery delta - stąd nazwa. Delta stanowi przeszkodę dla przepływu rzeki i powoduje rozdzielenie jej koryta na liczne ramiona. Delta powstają w miejscach gdzie głębokość zbiornika wodnego przy ujściu rzeki nie jest zbyt duża, a akumulacja osadówprzeważa nad niszczącą działalnością falowania i pływów, które usuwają naniesiony przez rzekę materiał skalny.
Słowo delta ma też jeszcze jedno, mniej znane znaczenie. Mianowicie jest to amerykańska, trójstopniowa rakieta nośna (ściślej nazwa jej drugiego członu) używana do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną wielu satelitów telekomunikacyjnych, naukowych, meteorologicznych, teledetekcyjnych i innych. Za pomocą systematycznie modyfikowanych wersji rakiety Delta wyniesiono łącznie w przestrzeń kosmiczną kilkaset statków kosmicznych.
asicekk
0
asicekk | 7 lat temu | 8812 pkt
Oprócz definicji wymienionych wcześniej delta jest także czwartą literą alfabetu greckiego. Jest symbolem stosowanym w niektórych naukach - przykładowo w fizyce oznacza przyrost, a w matematyce jest to wyróżnik funkcji kwadratowej.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.