Co to jest erozja?

anonim
zapytał 6 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

weriontu
0
weriontu | 6 lat temu | 223702 pkt
Erozja to proces niszczenia powierzchni terenu. Może być spowodowana przez działanie wody, powietrza, wiatru, słońca, sił grawitacji lub działalnością człowieka. Niszczeniu może ulegać zarówno gleba jak i skały. Środowisko może zostać chronione przed erozją poprzez wiązanie powierzchni gruntu poprzez rosnącą na niej roślinność, właściwą meliorację wodną, zabezpieczanie powierzchni gruntów. Erozji sprzyja wycinanie lasów, źle prowadzone osuszanie terenu, intensywny wypas zwierząt, uprawa stromych stoków.
aneczka173
0
aneczka173 | 6 lat temu | 100735 pkt
Erozja jest to zmieniania się kształtu ziemi na skutek działania siły niszczenia. Może być ona przeróżna, zazwyczaj jednak wymienia się wiatr, wodę, czy działalność człowieka. Erozja jest zjawiskiem powszechnym i dość szeroko występującym. Nie napawa to zbytnim optymizmem.
lady-margot
0
lady-margot | 6 lat temu | 77189 pkt
Erozja to zespół procesów powodujących żłobienie i rozcinanie powierzchni skorupy ziemskiej przez wody, lodowce i wiatr, połączone z usuwaniem powstających produktów niszczenia. Procesy erozji są przyspieszane przez uderzanie i tarcie o podłoże przemieszczanego materiału sklanego (abrazja). Rodzaje erozji:
-Erozja deszczowa jest najprostszą formą erozji wywołanej przez wodę płynącą, w wyniku jej działania luźne osady a zwłaszcza gleby są zmywane ze stoków.
-Erozja rzeczna ma największe znaczenie w kształotowaniu powierzchni Ziemi, prowadzi ona do powsawania dolin rzecznych, powstaje tym szybciej im większa jest siła przepływu rzeki.
-Erozja denna (wgłębna) jest wcinaniem się rzeki w podłoże co prowadzi do powstania doliny w kształcie litery V.
-Erozja wsteczna polega na cofaniu się wodospadów, prógów i załomów skalnych w kierunku działu wodnego oraz cofaniu się obszarów źródłowych.
-oprócz tego występują jeszcze: erozja lodowcowa, erozja eoliczna oraz erozja morska.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.