Co to jest kultura masowa?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

punix
0
punix | 8 lat temu | 1076 pkt
Kultura masowa to zakres szeroko pojętych działań artystycznych skierowanych do masowego, licznego grona odbiorców. Nazywana bywa także kulturą popularną. Charakteryzuje się powszechnością i łatwością dostępu i odbioru. Początki rozwoju kultury masowej datują się na okres rewolucji przemysłowej, kiedy zaczęły się kształtować tzw. środki masowego przekazu - prasa, radio, a w bliższych nam czasach telewizja i internet. Jej przeciwieństwem jest tzw. kultura wysoka, której adresatami jest środowisko elitarne, składające się z ludzi o wyższym poziomie wykształcenia, wrażliwości i znajomości mechanizmów kształtujących dany rodzaj sztuki.
Lennykable
0
Lennykable | 8 lat temu | 61529 pkt
Nie należy przy tym utożsamiać kultury masowej z czymś niższej rangi. Coraz częściej zdarza się, że motywy z kultury wysokiej zostają zaadaptowane do potrzeb kultury masowej, czasem tak, że sam wytwór budzi kontrowersje (np. popart). Ponadto, fakt, że kultura masowa z definicji jest powszechna, nie oznacza, że jej wytwory nie mogą mieć artystycznej wartości. Bardzo często mają, i to dużą.
aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Kultura masowa są to wszelkie działania związane z różnymi dziedzinami działalności artystycznej, lub sztuki skierowane do bardzo szerokiej publiczności. Trafia ona w gusta dużej ilości osób. Zazwyczaj wiąże się z branżą rozrywkową. Najczęściej powstaje w celach zarobkowych- twórca, czy osoba udostępniająca, przede wszystkim liczy na zysk. Kultura masowa charakteryzuje się zazwyczaj średnim poziomem artyzmu.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.