Co to jest pospolite ruszenie?

anonim
zapytał 7 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

weriontu
1
weriontu | 7 lat temu | 223714 pkt
Pospolite ruszenie było popularnym w średniowiecznej i nowożytnej Europie rodzajem służby wojskowej. Polegało na powoływaniu pod broń całej męskiej ludności państwa lub tylko pewnej części uprawnionej i zobowiązanej do tego rodzaju służby. W Rzeczpospolitej od 1454 roku powołanie pospolitego ruszenia przez króla bez zgodny sejmu było niemożliwe. Ten rodzaj armii był traktowany jako ostateczność, ponieważ szlachta nie była zbyt chętna do walki, zajmowała się swoimi interesami, przez co często opóźniała pochód wojska lub wogóle nie stawała przeciw nieprzyjacielowi. Dziś pospolite ruszenie jest zastąpione armią zawodową.
patrycjao19
0
patrycjao19 | 7 lat temu | 3382 pkt
Pospolite ruszenie to ludność kraju zdolna do noszenia broni. We wczesnym średniowieczu stanowiło podstawę sił zbrojnych. Od XIII w. zaczęto powoływać pod broń wyłącznie właścicieli ziemi, tj. rycerstwo (szlachtę) oraz wójtów i sołtysów.

Przywileje przyznawane stanowi rycerskiemu (szlachcie) w znacznym stopniu ograniczały możliwości wykorzystania pospolitego ruszenia, szczególnie poza terytorium własnego państwa. Zmiana metod i techniki prowadzenia wojen wymusiły potrzebę zastąpienia pospolitego ruszenia wojskiem zaciężnym.
lady-margot
0
lady-margot | 6 lat temu | 77201 pkt
Pospolite ruszenie to ludność kraju zdolna do noszenia broni i powoływana pod broń w czasie wojny. W dawnej Polsce była to najstarsza forma organizacji siły zbrojnej. Początkowo obejmowało ogół ludności, od XIII wieku - określoną jej część, głównie rycerstwo i szlachtę. W XV - XVII wieku pospolite ruszenie stopniowo traciło swoje bojowe znaczenie na rzecz zawodowego wojskazaciężnego. W okresie międzywojennym - jedna z kategorii obywateli podlegających obowiązkowi służby wojskowej (od 41 do 50 roku życia).

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.