Co to jest równoważnik zdania?

anonim
zapytał 7 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

lady-margot
0
lady-margot | 7 lat temu | 77201 pkt
Równoważnik zdania jest nazywany przez językoznawców oznajmieniem. Jest to typ wypowiedzenia (wyraz lub grupa wyrazów), który nie zawiera orzecznia, zatem formalnie nie jest zdaniem. Równoważnik zdania wyraża jednak tą samą treść co odpowiadające mu zdanie po dodaniu formy osobowej (orzeczenia). Np:
Kowalczyk pierwsza na mecie. / równoważnik zdania
Kowalczyk BYŁA pierwsza na mecie. / zdanie.
aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Równoważnik zdania jest taką formą wypowiedzi, która nie zawiera orzeczenia, czyli czasownika. Zazwyczaj jest bardzo krótka i stosowana w wypowiedziach nieformalnych, gdy odbiorca wie o co nam chodzi. Poza tym, że równoważnik zdania nie posiada czasownika, niczym innym nie różni się od normalnego zdania. Jednak w pismach formalnych, czy też podczas rozmowy zawodowej nie powinniśmy ich stosować. Pomimo, iż równoważnik jest jak najbardziej dopuszczalny w języku polskim, lepiej go nie nadużywać, gdyż nasza wypowiedź nie będzie wyglądać dobrze.
Lennykable
0
Lennykable | 7 lat temu | 61529 pkt
Doprecyzowanie: równoważnik zdania może zawierać czasownik, ale nie w formie osobowej. Zdanie jest to takie wypowiedzenie, którego czasownik wyraźnie wskazuje na osobę działającą. W równoważniku zdania mogą zatem znaleźć się czasowniki, ale nie wskazujące na osobę działającą, takie jak bezokoliczniki lub inne. Tego typu równoważnikiem jest np. wyrażenie "zgubiono klucze". Jest czasownik, nie ma osoby.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.