Co to są eufemizmy?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Amelka795
1
Amelka795 | 8 lat temu | 630 pkt
Są wyrazy, które są tzw. "łagodzące" Jeśli chcesz powiedzieć brzydkie słowo, np. dupsko - oznacza to duży tyłek, najczęściej gruby itd. Jeśli powiesz pupsko złagodzisz trochę wydźwięk tego słowa. Jeśli chcesz o kimś powiedzieć, że jest idiotą możesz oczywiście powiedzieć o tym dosadnie - czyli "Jesteś idiotą", lub użyjesz eufeminizmu i powiesz "Jesteś niemądry".
AnnA
1
AnnA | 8 lat temu | 1572 pkt
Eufemizm fachowo to wyraz lub peryfraza zastępująca słowo lub zwrot, które ze względu na tabu kulturowe czy religijne, na zabobon, na cenzurę lub autocenzurę (polityczną lub obyczajową), czy też na normy towarzyskie, pruderię, współczucie (empatia), poprawność polityczną, delikatność, uprzejmość, dobre wychowanie mówiącego nie może lub nie powinno być używane. Bywa też stosowany jako figura retoryczna czy stylistyczna, dla ubarwienia wypowiedzi czy też jako żart językowy.
lady-margot
0
lady-margot | 8 lat temu | 77201 pkt
Eufemizm to wyraz lub zwrot wprowadzony do wypowiedzi w celu zastąpienia słowa, którego z jakiś względów (obyczajowych, estetycznych, cenzuralnych itp.) nie można lub nie należy użyć. Eufemizm osłabia silne zabarwienie emocjonalne (np. niemądry zamiast głupi), łagodzi znaczeniową dosadność (np. przenieść się do wieczności zamiast umrzeć), pozwala uniknąć trywialności, wulgarności czy rubaszności. Posługiwanie się eufemizmami ma źródło w charakterystycznej dla kultur pierwotnych wierze w magiczną moc słowa. Szczególnie często eufemizmy występują w stylu publicystycznym i potocznym, bywają również środkiem ekspresji literackiej.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.