Co warto wiedzieć o kotach?

anonim
zapytał 7 lat temu

oceń

8 odpowiedzi obeznanych

alexia150
1
alexia150 | 7 lat temu | 359 pkt
Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć o kotach to, to, że kota do NICZEGO nie da się zmusić. Są to zwierzęta, dla których nie istnieje słowo właściciel. W ludziach widzą bardziej przyjaciół, z którymi chcą lub nie chcą się przyjaźnić. Koty wbrew powszechnemu myśleniu nie powinny pić mleka! Gdy są młode są często bardzo nieznośne i niegrzeczne: drapią i gryzą.
Kota bardzo łatwo nauczyć korzystać z kuwety. Jest to zwierze bardzo czyste. Koty w ciągu dnia bardzo dużo śpią. Lubią gdy się je głaszcze - wydają wtedy (i nie tylko wtedy) dźwięk bardzo przyjemnego mruczenia.
Goszka
1
Goszka | 7 lat temu | 4233 pkt
Koty mogą wykazywać zainteresowanie kwiatami stojącymi w doniczkach. Dobrze jest zadbać, by ewentualny koci smakosz nie zatruł się kwiatkiem, który jest dla niego szkodliwy. Kot ma potrzebę spożywania trawy, aby oczyścić żołądek. Warto więc zasiać lub kupić mu specjalną trawkę, aby nasze kwiatki mogły żyć w spokoju. Czasem koty, po nieprzyjemnych doświadczeniach u weterynarza, na sam zapach mogą reagować nerwowo. Aby uniknąć ran na rękach od kocich pazurów, warto ubrać bluzę z mocnego materiału, gdy kot wykazuje stan wysokiego zdenerwowania. Od kota można podobno zarazić się grzybicą. Kotu nie powinno podawać się mleka, tylko wodę. Kociej karmy nie powinno trzymać się w lodówce, a na pewno nie wolno takiej zimnej podawać. Kotu nie powinno się serwować ryb w dużej ilości, a już na pewno trzeba bardzo uważać na ości, gdyż kot jak i człowiek może się tym udławić lub wbić sobie w przełyk. Nie wolno podawać kotu soli. Jeśli nie ma się zamiaru, aby kotka urodziła młode/nie jest się hodowcą, należy zwierzaka bezwzględnie wysterylizować. Jak mieszkasz w bloku, uważaj na balkon. Kot jak małe dziecko, może z niego wypaść i największym ryzykiem nie jest tutaj to, że ucieknie, ale że może sobie coś zrobić przy upadku. Odnośnie mruczenia - które pojawiło się w wypowiedziach wcześniej, kot mruczy nie tylko gdy jest zadowolony, ale także, gdy cierpi albo potrzebuje bliskości. Może to być też objaw zdenerwowania. Chciałabym też sprostować nietrafione stwierdzenie, że kot nie przywiązuje się do człowieka. Faktycznie, zwierzęta te bardziej przywiązują się do miejsca zamieszkania, czyli swojego terenu łowieckiego, ale nie wyklucza to też przywiązania do opiekuna, które jest jednak okazywane zupełnie inaczej niż w przypadku psów. Pies traktuje nas jako członków stada, którzy w dodatku są na szczycie hierarchii, więc demonstruje swoje posłuszeństwo. U kotów natomiast nie ma takiego "przywódcy". Oprócz tego inaczej zachowuje się kot wzięty z ulicy a inaczej wychowany od małego w domu. W tym pierwszym przypadku może się zdarzyć, że będzie uciekał. Psy, wbrew obiegowej opinii o ich przywiązaniu do człowieka, również uciekają od swoich właścicieli. Dużo zależy od osobistego charakteru, wychowania, rasy oraz doświadczeń z właścicielem zwierzęcia.
rita
1
rita | 7 lat temu | 540 pkt
Zgadzam się, że kota do niczego nie da się zmusić. To są zwierzęta, które chadzają swoimi drogami i tak już pozostanie bo jest to dyktowane przez naturę. Warto też poczytać kilka fachowych książek na ich temat. Ostatnio widziałam kilka ciekawych pozycji w sklepie krakvet.pl w wyjątkowo przystępnych cenach.
vilge
1
vilge | 7 lat temu | 431 pkt
Koty instynktownie załatwiają swoje potrzeby w piasku, z reguły nie trzeba kociaka tego uczyć, ważne jest jednak, żeby pokazać mu, gdzie w domu stoi kuweta i nie zmieniać jej położenia.Niewskazane jest picie przez koty krowiego mleka, jednak można podawać kotu inne produkty mleczne, jak śmietana czy twaróg.Warto również czasem podawać kotu wątróbkę ze względu na tauryne.
kinn
1
kinn | 7 lat temu | 288 pkt
Kilka niekoniecznie popularnych faktów na temat kotów:
- wbrew pozorom i popularnym opiniom, to, że koty nie przywiązują się do właścicieli jest takim samym mitem jak to, że powinny pić mleko
- kot w małym mieszkaniu wiąże się z nieprzespanymi nocami, gdyż, szczególnie młode osobniki, czasami po prostu roznosi energia
- koty są zwierzętami bardzo wdzięcznymi, przywiązanie okazują poprzez 'łaszenie' się do właściciela, czy urocze dotykanie nosem nosa, jednak nie należy oczekiwać, że zwierze da się pieścić akurat wtedy, kiedy my mamy na to ochotę
- kot spuszczony na chwilę z oka robi dokładnie to, czego przed chwilą mu zabroniono
- najlepszą karą i jedyną skuteczną metodą wychowawczą jest zamykanie w pustych pomieszczeniach (np łazience), a gdy się takiego kota wypuści i szuka on ludzkiego wzroku i dotyku, właśnie tego należy mu nie dawać (metoda na prawdę skutkuje!)
- kot powinien mieć imię, a to, że czasami na nie nie reaguje, nie świadczy o tym, że jest głupi, a jedynie ma nas... gdzieś;)
norcia
0
norcia | 7 lat temu | 5595 pkt
...że to wspaniałe, bardzo delikatne i cudowne zwierzęta, które uwielbiają być członkami rodziny, lubią być kochane przez każdego członka rodziny i co chwilę sprawdzają 'czy nadal są kochane' - ocierając się o domowników. Pies lubi służyć panu, być mu posłuszny, by zasłużyć na nagrodę - komplementy, przysmaki. Kot 'ma gdzieś' kaprysy domowników, a zmuszany do posłuszeństwa strasznie cierpi, bo to niezależne zwierzaki, które lubią robić to, co lubią, a nie, co im się każe.
onka89
-1
onka89 | 7 lat temu | 3391 pkt
Koty lubią chodzić własnymi ścieżkami.
Nie da się ich wychować jak psów, koty zawsze robią wszystko po swojemu. Jedyne, co można je nauczyć, to korzystać z kuwety. Pozatym wszystko robią po swojemu. Często też polują i lubią przynosić swoje "zdobycze"
Zdarza się, że "zmieniają" właścicieli, tak więc nie warto się do nich przywiązywać.
Popiec
-1
Popiec | 7 lat temu | 4818 pkt
Koty to obok psów jedne z najchętniej hodowanych zwierząt domowych. W przeciwieństwie do psów nie da się ich jednak tak wytresować. Można kota oswoić i sprawić, by się do nas przyzwyczaił, ale nie będzie tak wierny jak pies. Jeśli spędza się z kotem dużo czasu, to także może się zachowywać jak pies i żywo reagować na naszą obecność. Jednak kot potrafi mieć sowje humory, obrażać się na ludzi i np. zmieniać dywan w salonie w kuwetę. Kota można nauczyć czystości, by załatwiał się w kuwecie. Lubi wychodzić sam i wracać, kiedy mu się podoba. Najgorzej jest w okresie rui. Koty piją mleko, jeśli je tego nauczy. Są jednak typowymi mięsożercami. Koty, zwłaszcza młode lubią się bawić, np. latać za muchą lub jakąś wstążką. Starsze koty z charakterem wolą się wylegiwać godzinami, po nocnych spacerach.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.