Co zrobić gdy skręci się nogę?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

onka89
1
onka89 | 8 lat temu | 3391 pkt
Ważna jest tu zasada PRICE. Składa się ona z kilku etapów po sobie:
P - protection (zabezpieczyć) - trzeba zabezpieczyć miejsce urazu
R - rest (odpoczynek) - nie obciążać nogi, nie stawać od razu na niej
I - ice (lód) - najlepiej przyłożyć do nogi coś zimnego, lód albo coś innego, by zmniejszyć obrzęk
C - compression (ucisk) - ucisnąć to miejsce, by noga się nie ruszało, najlepiej unieruchomić
E - elevation (unieść) - najlepiej powyżej poziomu serca, by krążenie było "sprawne", jeżeli nie da się unieść powyżej poziomu serca, bo uniemożliwia to naturalna pozycję, albo jest zbyt bolesne, to ważne, żeby przynajmniej trochę ją unieść.

Warto udać się też do lekarza, bo zrobić zdjęcie i sprawdzić, jakie to dokładnie uszkodzenie. Czasem może się zdarzyć, że uszkodzenie może być rozległe, poważne, wtedy konieczne będzie na jakiś czas unieruchomić nogę. Czasem może też być niezbędna rehabilitacja. Wtedy to wprowadzany trening z ćwiczeniami. Warto wtedy też zainteresować się fizykoterapią i zabiegami, jakie ona oferuję.
Czasem można też za skręconą nogę dostać ubezpieczenie. Jednak tu wszystko zależy, gdzie zdarzy się wypadek i jakiego rodzaju to uszkodzenie.
Amelka795
0
Amelka795 | 8 lat temu | 630 pkt
Przede wszystkim należy nie chodzić, to może jeszcze pogorszyć sprawę. Nogę trzeba najpierw zamrozić, albo zamrażaczami w sprayu, albo jakimś zimnym okładem, żeby zminimalizować opuchliznę. Następnie powinno się nogę usztywnić, jeśli to nie jest możliwe to należy nie ruszać nogą do momentu, w którym znajdziemy się w szpitalu. Absolutnie nie należy próbować rozruszać nogę! No i oczywiście należy zachować spokój!
krawczyk.ania89
0
krawczyk.ania89 | 5 lat temu | 43850 pkt
Przede wszystkim, nie wolno samemu jej nastawiać. Może to wywołać więcej szkody niż pożytku. Warto przyłożyć coś zimnego na to miejsce. Zapobiegnie to opuchliźnie. Można zastosować zasadę PRICE. Jest ona bardzo skuteczna i pomocna. Ale najważniejsze jest to, żeby jak najszybciej udać się do szpitala.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.