Czy alkoholikiem jest się już do końca życia? Czy już nigdy nie można pić alkoholu?

XkahaX
zapytał 7 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Alkoholizm nie jest chorobą z jakiej można się całkowicie wyleczyć. Nawet pomimo długiego okresu abstynencji nadal jest się alkoholikiem. Nie jest to żadne piętno, czy skaza. Wręcz przeciwnie powinniśmy pamiętać o ciężkich doświadczeniach i problemach jakie spowodował w naszym życiu alkohol, aby drugi raz nie ppopełniać tego samego błędu. Niektórzy twierdzą, że po jakimś czasie można zacząć ponownie spożywać alkohol w małych ilościach. Jednak jest to nieprawdą, gdyż ktoś kto kiedyś popadł w nałóg, zawsze będzie miał takie skłonności i powinien zaprzestać pić w ogóle.
Lennykable
0
Lennykable | 7 lat temu | 61529 pkt
Są różne szkoły. Anonimowi Alkoholicy uznają, że powinna obowiązywać całkowita abstynencja, jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że niekoniecznie jest to najlepsze rozwiązanie. Niektórzy badacze uważają, że alkoholik przede wszystkim musi nauczyć się kontrolować spożywanie alkoholu. Przemawia za tym fakt, że jeśli ktoś się nie nauczy tej kontroli, to w przypadku złamania abstynencji zadziała u niego zasada "i tak wszystko stracone" i wróci do aktywnego nałogu, zaś osoba nauczona kontroli będzie umiała sobie z tym faktem poradzić. Takie podejście obowiązuje póki co na Zachodzie, w Polsce jak dotąd jest niewielu specjalistów, którzy uczą tej techniki. Powszechnie więc alkoholikom zaleca się całkowitą abstynencję.
0
Ja najbardziej przychylam sie ku "szkole" AA, która mówi restrykcyjnie ani kropli alkoholu. A odpowiadając na pytanie: TAK, alkoholikiem jest się całe życie i nawet jeśli pozytywnie przeszło się detoks i leczenie (tu mogę podsunąć klinikę http://www.versusmed.pl/ ) , i np przez rok czy dwa się nie pije, to ryzyko zawsze jest... i alkoholik zawsze musi sie pilnować, bo czasem jedna kropla może przekreślić cały proces leczenia. – AleksanraZN

– 4 lata temu

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.