Czy i kiedy kotki przechodzą ruję?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

1 odpowiedź obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Tak, kotki przechodzą ruję, która różni się od cieczki u suk (kotka nie krwawi). Kotka podczas rui zachowuje się bardzo charakterystycznie: głośno pomiałkuje, domaga się pieszczot, tarza się po podłodze, wypina się, czekając na pokrycie. Jeśli w tym okresie ucieknie z domu w poszukiwaniu partnera, może nie wrócić - jest to szczególnie groźne w mieście, gdzie koty są narażone na wiele niebezpieczeństw, a chowane w blokach nie znają okolicy.

Pierwsza ruja pojawia się bardzo różnie - zwykle między 6 a 11 miesiącem życia. Niektóre kotki moją mieć pierwsze ruje już w piątym miesiącu życia, inne z kolei dopiero w jedenastym. Niepokryta kotka za 3-4 tygodnie wchodzi w następną ruję, potem w kolejną - może to trwać bardzo długo i być szkodliwe dla jej organizmu. Z kolei kotka, która urodziła i odchowała kocięta, bardzo szybko dostaje rui, nawet gdy kocięta mają 6 tygodni. Częstotliwość i czas trwania rui są różne - kotka ma ruję co miesiąc lub co kilka miesięcy, ruja trwa od 2 dni do 2 tygodni (u młodej kotki ruja trwa krócej), najczęściej od 4 do 7 dni.

Ruję u kotki można wyciszyć, jednak robi się to przy pomocy leków bardzo szkodliwych dla kotki (groźba ropomacicza). Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem uniknięcia rui jest sterylizacja, którą przeprowadza się po pierwszej rui, przy czym kotka nie musi, a nawet nie powinna rodzić. Niektórzy lekarze są zdania, że sterylizacja przed pierwszą rują (u kotki przynajmniej 6-miesięcznej) zapobiega nowotworom sutek.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.