Czy istnieją jakieś reguły wyboru imienia do bierzmowania?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

andromeda877
0
andromeda877 | 8 lat temu | 2300 pkt
Przy wyborze imienia do bierzmowania nie ma większej filozofii, którą należało by się kierować. Jedyny warunek jaki to imię musi spełniać jest taki, że musi być to imię, które wcześniej nosiła już jakaś osoba uznana za świętą. Imię to nie ma tak naprawdę dla nas później większego znaczenia, gdyż nikt praktycznie o nie nie pyta, nie jest ono też w żaden sposób później rejestrowane w urzędach. Właściwie to imieniem tym zwraca się oficjalnie do nas tylko raz w życiu - jest to moment samego bierzmowania w momencie kiedy biskup udziela nam sakramentu.
Goszka
0
Goszka | 8 lat temu | 4233 pkt
Zależy to też od parafii. Znałam przypadek, gdy bierzmowanym nie pozostawiono szerokiego wyboru - dla kobiet była to Maria, a dla mężczyzn - Józef. Czasem zdarza się, że proboszcz preferuje, aby chłopcy lub dziewczęta wybrały imię świętego, pod którego wezwaniem jest parafia. Na przykład Jadwiga lub wspomniany wcześniej Józef. Mniej restrykcyjne podejście polega na tym, by wybrać świętego, od którego chcemy przejąć w pewien sposób niektóre cechy, obierając go sobie za tzw. opiekuna duchowego. Dlatego też często pojawia się wymóg opracowania i zreferowania życiorysu wybranego świętego.
Karla90
0
Karla90 | 8 lat temu | 310 pkt
Pierwsza zasada to taka, że imię, które wybieramy do bierzmowania musi należeć do jakiejś świętej, świętego. Po drugie, że musi się nam podobać, warto najpierw przeczytać życiorys danej osoby, której imię wybieramy. Wybierzmy sobie osobę, która jest dla nas wzorem godnym do naśladowania. Dużo życiorysów można znaleźć w Internecie, książkę z życiorysami świętych można tez zakupić w księgarniach katolickich. Warto też przed bierzmowaniem skonsultować się z naszym katechetą. Często oni posiadają też życiorysy różnych świętych, które można pożyczyć.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.