Czy kąpie się kota?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Co do przeprowadzania kąpieli kota przy użyciu szamponów zdania są podzielone. Dermatolodzy weterynaryjni są zdania,że kocia skóra pokryta warstwą lipidową nie powinna być poddawana działaniu żadnych szamponów, aby nie utracić swoich właściwości obronnych. Poza tym warstwa tłuszczu chroni ją także przed wysychaniem. Najlepiej byłoby ją tylko szczotkować, a jeżeli kąpać, to tylko w wodzie. W przypadku, gdy jednak mamy do czynienia z chorobą skóry, bardzo często używane są szampony lecznicze. Dzięki nim rozpuszczone w nich aktywne składniki lecznicze efektywnie działają na wszystkie miejsca skóry. Hodowcy jednak nie wyobrażają sobie aby nie kąpać kotów w celach kosmetycznych.

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama szamponów o różnych właściwościach. Kąpiel kota to na pewno zabieg higieniczny, który w przypadku bliskiego obcowania z kotem wpływa na higienę człowieka. Jeżeli kot jest brudny, wydziela niemiłą woń, możemy go wykąpać, używając szamponu dla kota. Lecz gdy sierść jest czysta, raczej nie powinniśmy przeprowadzać profilaktycznych kąpieli.Z e względu na inne właściwości skóry kota (naskórek jest wielokrotnie cieńszy jak u człowieka a pH waha się od 7-10 ), szampony dla ludzi absolutnie nie nadają się dla kotów.

Przed poddaniem kota kąpieli należy jego sierść rozczesać i usunąć kołtuny. Do tego celu mogą służyć suche szampony lub pudry oraz spraye rozplatające. Skołtunione miejsca obficie posypujemy suchym szamponem i rozczesujemy grzebieniem lub szczotką. Podczas kąpieli należy uważać by piana nie dostała się do oczu lub uszu zwierzęcia. Aby temu zapobiec można zabezpieczyć uszy kulkami z waty ,należy pamiętać by je potem wyjąć. Po rozczesaniu włosa spłukujemy kota ciepła wodą używając do tego dzbanka (koty źle reagują na prysznic) i nanosimy rozrobiony z wodą szampon, następnie delikatnie masujemy. Po kilku minutach trzeba spłukać pianę polewając kota wodą z dzbanka lub używając gąbki. Za pomocą miękkiego ręcznika wycieramy mokrą sierść, następnie suszymy włosy suszarką ustawioną na małą moc, cały czas je rozczesując. Po tym zabiegu można spryskać wysuszony włos olejkiem zapobiegającym kołtunieniu.

Kąpiel kota przypomina kąpiel niemowlaka, należy wcześniej pozamykać okna, aby nie robić przeciągu, woda w kąpieli nie może być ani za gorąca ani za zimna i dobrze jest odczekać 2-3 dni po kąpieli, nim kot wyjdzie na zewnątrz.

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych szamponów dla kotów o coraz to bardziej skomplikowanym składzie substancji czynnych, także nie sposób wszystkich omówić. Używając jednak szamponu dla kota należy to czynić w konkretnym celu leczniczym (po konsultacji weterynaryjnej) lub kosmetycznym.
varmiann
0
varmiann | 8 lat temu | 1659 pkt
Bardzo porządna wskazówka. Ja ostatnio czytałam, że nie należy pod żadnym powodem używać preparatów dla ludzi podczas pielęgnacji zwierzaków, bo mają inne ph skóry. Dziś znalazłam na e-karma.pl takie specjalne preparaty bezwodne do kąpieli. Myślę, że to dobre rozwiązanie dla tych którzy maja niesforne kociaki bo wtedy nic się nie rozchlapie ;)
gyrafkala
0
gyrafkala | 8 lat temu | 40 pkt
Po co kąpać kota? Sam się myje, jesli pozbawicie go naturalnej ochrony, dopiero zacznie śmierdzieć, lub nabawi się chorob skórnych. Bawi mnie wyrażenie "kąpiel kota to na pewno zabieg higieniczny", dla kogo? Bo na pewno nie dla kota.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.