Czy kasztan ma jakieś właściwości lecznicze? Jak tak, to jakie?

Madziulka
zapytał 6 lat temu

oceń

1 odpowiedź obeznanych

Chris_o_poranku
0
Chris_o_poranku | 6 lat temu | 1523 pkt
Kasztan jadalny (Castanea sativa) według mniszki, uczonej, mistyczki i uzdrowicielki Hildegardy z Bingen pomagał człowiekowi we wszystkich osłabiających chorobach. Owoce kasztana jadalnego nie zawierają glutenu, są lekkostrawne i bardzo odżywcze - zawierają skrobię, która przy obróbce termicznej zmienia się w cukier złożony, który jest wolno przyswajany przez organizm; ponadto są bogate w witaminy - C, B1, B2, E, prowit. A oraz minerały - potas, sód, wapń, fosfor, siarkę, żelazo, magnez, cynk, mangan. Są też źródłem błonnika i nienasyconych tłuszczów. Uwaga - są też kaloryczne - 100 g kasztanów to 180 kcal.
Współcześnie w medycynie wykorzystuje się głównie liście i korę kasztana jadalnego, ponieważ są w nich m.in. garbniki, pektyny, glukoza, sacharoza, arabinoza, substancje żywicowe, żelazo, i można je wykorzystać przy schorzeniach naczyń krwionośnych, obrzękach, przy leczeniu żylaków i hemoroidów.

W Polsce słowem "kasztan" potocznie nazywa się owoce kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum) - jeśli chodzi o właściwości lecznicze kasztanowca zwyczajnego, to jest on ceniony głównie dzięki escynie zawartej w nasionach. Escyna uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, poprawia przepływ krwi, przywraca elastyczność naczyń krwionośnych, wspomaga rozpuszczanie zakrzepów.
Oprócz nasion kasztanowca wykorzystuje się też kwiaty, liście, owoce i korę - w postaci różnych wyciągów, znajdujących się w lekach polecanych przy hemoroidach, żylakach, stłuczeniach, miażdżycy, chorobach wątroby, zaburzeniach krążenia mózgowego. W kosmetykach wyciągi z kasztanowca są dodawane do preparatów przeznaczonych do cery naczynkowej.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.