Czy można oswoić jeża?

anonim
zapytał 6 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Madziulka
1
Madziulka | 6 lat temu | 48593 pkt
Jeże to zwierzęta nocne, gdy czują zagrożenie zwijają się w kulkę. Takie zachowanie chroni jeża przed drapieżnikami oraz przed nieproszonymi gośćmi – tak, w pierwszej kolejności właściciel jest największym stresem dla jeża. Oczywiście do czasu aż poczuje, że jesteś przyjacielem a nie wrogiem.
Najważniejszą rzeczą prowadzącą do zdobycia zaufania naszego pupila jest cierpliwość. Jeże to bardzo inteligentne stworzenia i po pewnym czasie zrozumieją, że nie mamy złych zamiarów. Ile czasu będzie trwało oswajanie zależy od jeża, niektóre przyzwyczają się szybko innym może zająć to trochę więcej czasu.
* Spróbuj umieścić znoszoną koszulkę w klatce jeża, sprawi to, że pupil będzie mógł oswajać się z Twoim zapachem.
* Trzymaj jeża na rękach co najmniej 30 minut – codziennie! Można to robić podczas czytania książki, oglądania telewizji czy siedząc przed komputerem. Ważne jest aby jeżyk wygodnie się ułożył i zasnął czując się bezpiecznie.
* Gdy jeż robi postępy i na przykład wychodzi z domku gdy otwieramy klatkę można go nagrodzić podając mącznika czy ulubiony owoc. Pozytywne wzmocnienie to wspaniały sposób aby jeż stał się bardziej przyjazny.
Richie112
0
Richie112 | 6 lat temu | 30668 pkt
Leśnego jeża bardzo ciężko jest oswoić, gdy się do niego zbliżymy zwija się w kulkę. Jeśli jeż jest śmiały i nie chowa się przed nami to znaczy, że jest chory i lepiej go nie dotykać, bo może nas czymś zarazić.
Asiek
0
Asiek | 5 lat temu | 848 pkt
Jeża ciężko oswoić. Ja nie wyobrażam sobie trzymać mojego na rękach długo, ponieważ chwilę posiedzi ale zaraz chce zwiedzać i wąchać. W moim przypadku oswojenie jeżynki było jeszcze trudniejsze ponieważ mam małego kota który bardzo się nią interesował. Więc po prostu dałam jej spokój. Po dwóch tygodniach, kiedy poczuła że nic jej nie grozi (oczywiście codziennie ją karmiłam, zmieniałam wodę, sprzątałam w jeżo-domku) pozwoliła się dotknąć a potem to już było z górki. Teraz pozwala się wziąć na ręce, pogłaskać i podrapać, korzysta z kuwety itd.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.