Czy można prowadzić pojazd po spożyciu alkoholu w Polsce? Jakie normy obowiązują?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

5 odpowiedzi obeznanych

madzia
0
madzia | 8 lat temu | 110 pkt
Norma to 0.2 promila, co i tak wiele nie zmienia, ponieważ nawet po 1 piwie mamy większą zawartość alkoholu we krwi, naturalnie każdy organizm jest inny i wykazuje inna tolerancję na alkohol.
Goszka
0
Goszka | 7 lat temu | 4233 pkt
Dzieli się również na od 0,2 - 0,5 promili - stan po spożyciu. Oraz 0,5 wzwyż - stan nietrzeźwości. Czasem alkomat może mieć niewielki zakres błędu. Dlatego jeśli ma się powiedzmy 0,3 promila warto prosić o zawiezienie na badanie zawartości alkoholu w krwi.
mirekg42
0
mirekg42 | 7 lat temu | 1427 pkt
Można prowadzić pojazd po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu we krwi w Polsce, stężenie alkholu we krwi nie może jednak przekraczać obowiązującej dopuszczalnej normy 0.2 mg/ml. Jest to zdecydowanie zbyt niska norma aby np. do obiadu wypić troche wina jak to robią np. francuzi czy włosi i zaraz po tym prowadzić pojazd, istnieje zbyt duże ryzyko przekroczenia dopuszczalnego progu zawartości alkoholu we krwi. W większości krajach na świecie dopuszczalna norma alkoholu we krwi jest zdecydowanie wyższa. Poziom dopuszczalnego prawem stężenia alkoholu we krwi kierowców w wielu kajach wynosi 0.5 mg/ml, np. w Argentynie, Australii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Finlandii, Francji, Peru, Tajlandii, Turcji, we Włoszech czy w Niemczech. Wyższe normy 0.8 mg/ml obowiązują w Irlandii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Singapurze, Szwajcarii, Luksemburgu i na Malcie. Najwyższa dopuszczalna norma obowiązuje w USA, w niektórych stanach wynosi 1.0 mg/ml. W niektórych krajach niedozwolona jest nawet najmniejsza zawartość alkoholu we krwi, np. w Armenii, Czechach, Estonii, Rumunii, na Słowacji czy na Węgrzech. Z koleji w Rosji nie ma ustalonej miary dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi kierowców, określa się jedynie stan kierowcy jako „upojenie". Są też kraje w których nie określono dopuszczalnego poziomu lub w ogóle nie ma przepisów prawnych regulujących spożycie alkoholu przez kierowców.
weriontu
0
weriontu | 6 lat temu | 223714 pkt
Można prowadzić samochód, kiedy we krwi kierującego znajduje się maksymalnie 0,2 promila. Od tej granicy do pół promila to stan po użyciu alkoholu. Powyżej połowy promila osoba kierująca jest już nietrzeźwa. Ja sama polecam jednak nic nie pić jeśli wsiadamy do samochodu. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo swoje i pasażerów.
klif
0
klif | 5 lat temu | 847 pkt
a myślicie że te alkomaty które kosztują już sporą kasę ponad 200 zł jak ten alkomat, poprawnie wskazują zawartość alkoholu? Nie to abym wsiadał popijaku za kółko ale po wieczorze gdzie się jakąś flaszke obali na drugi dzień jest ta niepewność

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.