Czy można zareklamować zakup kiedy nie posiada się paragonu?

lady-margot
zapytał 3 lata temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

weriontu
0
weriontu | 3 lata temu | 223714 pkt
Zgodnie z prawem, paragon jest jedynie dowodem na zakup danego przedmiotu, jednak nie jest obowiązkowo wymagany przy reklamacji. Musimy jednak wtedy w inny sposób potwierdzić zawarcie umowy kupna - sprzedaży nawet przez relację świadków, posiadaną fakturę czy dowód zapłaty kartą. Wielu sprzedawców bez paragonów nie chce przyjmować reklamacji, jednak w ten sposób ograniczają prawa konsumentów - zgodnie z polskim prawem można reklamować produkt nawet gdy nie posiada się paragonu. Na wszelki wypadek lepiej jednak zabierać ze sobą paragony.
september21
0
september21 | 3 lata temu | 2850 pkt
Teoretycznie nie można, ale to zależy od sprzedawcy. Mnie się udało zwrócić ostatnio uszkodzony fabrycznie produkt chociaż nie miałam paragonu.
aneczka173
0
aneczka173 | 3 lata temu | 100735 pkt
Według polskiego prawa, paragon nie jest jedynym dowodem potwierdzającym zakup danego dobra, czy też usługi, także teoretycznie nie trzeba go posiadać przy reklamacji. Jednak, musimy posiadać jaki dowód zakupu danej rzeczy. Paragon jest najlepszym dowodem na to, że taki zakup został sfinalizowany. Bowiem jeśli go nie posiadamy to trudno będzie nam udowodnić, że do transakcji faktycznie doszło. Możemy oprócz paragonu przedstawić fakturę, bądź też wyciąg z banku, w przypadku kiedy płaciliśmy kartą. Jednak mimo wszystko lepiej trzymać paragony.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.