Czy Polak kiedykolwiek otrzymał nagrodę Nobla?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

4 odpowiedzi obeznanych

jadzka21
2
jadzka21 | 8 lat temu | 1840 pkt
Polscy nobliści to:
- 1905 r. - Henryk Sienkiewicz za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" oraz "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu"
- Maria Curie-Skłodowska - jako jedyna polka została uhonorowana dwukrotnie Nagrodą Nobla, 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Becquerelem za prace nad promieniotwórczością, była to nagroda w dziedzinie fizyki, natomiast w 1911 r. otrzymała nagrodę w dziedzinie chemii za jej rozwój dzięki odkryciu polonu i radu oraz za zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych.
- Władysław Reymont w 1924 r. został nagrodzony za wybitny epos narodowy, powieść "Chłopi"
- Czesław Miłosz - 1980 r. otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości,
- Lech Wałęsa - 1983 r. otrzymał pokojową Nagrodę Nobla jako lider podziemnej Solidarności
- Wisława Szymborska - w 1996 r. uhonorowana została literacką Nagrodą Nobla za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
Martens
0
Martens | 8 lat temu | 97 pkt
Oczywiście, że tak. Polacy wielokrotnie nagradzani byli Nagrodą Nobla z różnych dziedzin. Polskimi noblistami są między innymi: Lech Wałęsa, Marcia Skłodowska-Curie, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz. Trzymamy kciuki, aby lista polskich noblistów ciągle się powiększała.
ankak89
0
ankak89 | 7 lat temu | 843 pkt
Oczywiście, że tak. Jest wielu Polaków, którzy zdobyli nagrody Nobla. Należą do nich: Maria Skłodowska-Curie, Lech Wałęsa, Czesław Miłosz. Nagrody otrzymało też wielu innych.
juzinka
-1
juzinka | 8 lat temu | 185 pkt
Polska historia widziała już wielu wybitnych Polaków. Zostali oni wyróżnieni Nagrodą Nobla w wielu różnych dziedzinach tj. literatura czy chemia. Jedną z najbardziej znanych polskich Noblistek jest chociażby dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla Maria Skłodowska-Curie która zajmowała się badaniami z zakresu fizyki i chemii.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.