Czy rodzice powinni kontrolować prace domowe gimnazjalisty?

anonim
zapytał 7 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Lennykable
0
Lennykable | 6 lat temu | 61529 pkt
Wiek gimnazjalny powszechnie uważa się za trudny z uwagi na to, że właśnie w gimnazjum większość dzieci zaczyna dojrzewać. Pojawiają się oznaki drażliwości ze strony nastolatków, jednocześnie są oni obarczani coraz bardziej odpowiedzialnymi zadaniami. Są inaczej traktowani niż w podstawówce, moim zdaniem słusznie, gdyż wiek ma swoje prawa. Gimnazjalisty nie można już kontrolować tak jak dziecka z podstawówki, jednocześnie jednak kontrola w ogóle powinna zostać, ponieważ dziecko w wieku gimnazjalnym dopiero oswaja się samo ze sobą i ze swoim nowym statusem nastolatka. Dlatego też trzeba zdefiniować pojęcie "kontroli". Kontrolą gimnazjalisty nie powinno być pokazywanie każdego dnia zeszytu i wypytywanie, czy na pewno wszystko odrobił. Dziecko w ten sposób nie uczy się odpowiedzialności. Poza tym, nawet jeśli zrobi błąd w zadaniu domowym, to przecież nie szkodzi. Od czasu do czasu należy jednak porozmawiać z dzieckiem o szkole, zapytać o to, czy nie pomóc mu w nauce. Poza tym poziom kontroli zależy od poziomu rozwoju indywidualnego. Niektóre dzieci dojrzewają wcześniej, inne później. Tym dojrzalszym można zostawić większą swobodę, tym mniej dojrzałym należy dawać wskazówki i dyskretnie sprawdzać, jak sobie radzą. Należy jednak znać umiar. Dziecko, za które będzie się decydowało, które będzie się wciąż pilnowało, nie rozwinie w sobie kontroli wewnętrznej i odpowiedzialności.
aneczka173
0
aneczka173 | 6 lat temu | 100735 pkt
Uważam, że w pewnym stopniu tak. Oczywiście dziecko w wieku gimnazjalnym jest już w dużym stopniu odpowiedzialne i wie doskonale jak ważne jest wykształcenie i że powinno przyłożyć się do nauki. Jednak jako rodzice musimy mieć piecze nad tym co robi. Jeśli po kontrolach na wywiadówce nie zauważymy niczego niepokojącego nie męczmy swojej pociechy niepotrzebnym natręctwem. Jednak jeśli nauczyciel poinformuje nas, że nasze dziecko zaczyna się opuszczać powinniśmy zastosować jakiś środki kontrolne.
weriontu
0
weriontu | 6 lat temu | 223714 pkt
Myślę ze młody człowiek będący w gimnazjum powinien być kontrolowany przez rodziców. Bardzo często rodzice nie interesują się problematyką szkolną, przez co na koniec roku pojawiają się problemy. Zwykle gimnazjaliści mają ciekawsze zajęcia, a lekcje schodzą na dalszy plan. Bardzo łatwo w takich sytuacjach oszukują rodziców o odrobionych lekcjach i wypełnionych obowiązkach szkolnych, jednak w dzienniku pojawiają się mało ciekawe oceny. Można tego łatwo uniknąć, interesując się poczynaniami dziecka w szkole i mając wgląd do jego lekcji. Pomoc przy odrabianiu zadań domowych korzystnie wpływa na oceny, dodatkowo pogłębia relację rodzica z dzieckiem. Uważam że taka kontrola powinna trwać do skończenia gimnazjum, ponieważ ludzie w szkole średniej najczęściej są już bardziej dojrzali. Jednak jeśli tak nie jest nie wykluczam konieczności kontroli zadań domowych i później.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.