Czy to prawda, ze trzeba mieć ukończone studia by znaleźć dobrą prace?

loczek
zapytał 3 lata temu

oceń

8 odpowiedzi obeznanych

weriontu
0
weriontu | 3 lata temu | 223714 pkt
Oczywiście, jeśli ma się dobry zawód w ręku i wyższe wykształcenie, przed człowiekiem otwiera się więcej możliwości, może spełniać oczekiwania potencjalnych pracodawców. Nie jest jednak powiedziane, że szansą na dobrą pracę są wyłącznie studia. Warunkuje to doświadczenie, umiejętności czy nawet charakter. Znam wiele osób, które mimo braku studiów mają bardzo dobrą pracę i zarobki, natomiast wiele osób posiadających tytuł magistra jest na bezrobociu. Tak więc na pewno bez studiów również można mieć dobrą pracę, o ile trafimy na korzystną ofertę.
Lennykable
0
Lennykable | 3 lata temu | 61529 pkt
Nie jest to prawda. W dzisiejszych czasach mamy nadprodukcję magistrów, natomiast niedostatek robotników wykwalifikowanych. Najwięcej zarabiają te osoby, które coś potrafią. Na czele list płac w tej chwili znajdują się programiści, web developerzy, całkiem nieźle radzą sobie spawacze czy kierowcy tirów. Dobrego programistę pracodawca przyjmie i bez studiów, pod warunkiem, że ten będzie coś potrafił. Dlatego nie jest konieczne, aby skończyć studia, by mieć dobrą pracę, aczkolwiek dyplom wiele rzeczy ułatwia, np. w wymogach na wiele stanowisk jest wpisane "wykształcenie wyższe". Nie na wszystkich jednak, a do bycia szefem samemu sobie dyplom wyższej uczelni potrzebny nie jest.
elemele
0
elemele | 3 lata temu | 16706 pkt
Niekoniecznie musi być to prawda. W wielu przypadkach ważniejsze jest zdobyte doświadczenie zawodowe oraz odbyte szkolenia i kursy.
Monis180792
0
Monis180792 | 3 lata temu | 5660 pkt
Uważam, że w obecnych czasach wykształcenie nie pomaga w znalezieniu dobrej pracy. Bardzo dużo zależy od tego, jakie studia kończymy. Kulturoznawstwo, historia sztuki... w ogóle kierunki humanistyczne to praktycznie skazywanie się na porażkę. Ale również kierunki ścisłe nie zawsze gwarantują zatrudnienie, gdyż jest już bardzo duża konkurencja i po prostu coraz więcej osób wybiera tego typu kierunki, bo ma nadzieję znaleźć po nich pracę. Poza tym pracodawcy patrzą jaką uczelnię się skończyło-niektórzy nawet oceniają wynik egzaminu magisterskiego. Dużo młodych ludzi, nie mających wyższego wykształcenia wyjechało na Zachód i znalazło tam może nie lepszą pracę, a lepiej płatną... chociaż zdarzają się także dobre stanowiska. Tutaj w Polsce wśród swoich znajomych obserwuję tendencję, że jak nie masz znajomości, to się nie dostaniesz do lepszej pracy... najczęściej są to sklep, kasa... uważam, że trzeba mieć po prostu szczęście, a potem jakoś się wkręcić, żeby nie wylecieć. Dlatego dzisiaj papierek z uczelni daje niby coś... zależy kiedy, zależy gdzie... ale nie zawsze niestety.
KnowItAll
0
KnowItAll | 2 lata temu | 2600 pkt
Studia nie są obecnie żadnym wyznacznikiem, jeżeli chodzi o dostanie dobrej pracy. Z drugiej strony wielu pracodawców zwraca dużą uwagę na to, by ich pracowniczy obecni i przyszli posiadali odpowiednie wykształcenie, z drugiej strony są takie zawody, których nie można uprawiać jeżeli nie ma się ukończonego kierunku studiów (np lekarz, weterynarz, nauczyciel, prawnik itp.). Same studia to jednak nie wszystko - na studiach trzeba też działać, coś robić, pracować, udzielać się aktywnie w życiu uczelni, a wtedy nawet po studiach humanistycznych znajdzie się pracę. Znam wielu humanistów (filologów polskich i innych), którzy mają świetne i prestiżowe prace oraz paru absolwentów politechniki bez pracy - tak więc nic nie jest powiedziane i nie powinno się wszystkiego wkładać w sztywne ramy. Studia są ważne, ale trzeba studiować z głową.
turkusowa
0
turkusowa | 2 lata temu | 12974 pkt
Nie trzeba, bo nie każdy student się uczy. :) Bardziej chodzi o papierek. Lepiej prezentuje się osoba, która ma ukończone studia
Karo
0
Karo | 2 lata temu | 6879 pkt
Nie trzeba, wystarczy poparcie, znajomości.
Mama z klasa
0
Mama z klasa | 2 lata temu | 807 pkt
Ja też sądzę, że nie trzeba mieć ukończonych studiów, żeby mieć dobrą pracę. Można mieć konkretne umiejętności i być cennym pracownikiem albo założyć własną firmę.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.