Czy tylko mężczyźni muszą płacić alimenty?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

4 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Nie, nie tylko mężczyźni płacą alimenty. Tzw. obowiązek alimentacyjny spoczywa na osobach najbliższych, krewnych w linii prostej oraz małżonkach. Alimenty na dziecko może więc płacić zarówno ojciec, jak i matka. Jedno z małżonków może w pewnych warunkach płacić alimenty na drugie, płeć nie ma tutaj nic do powiedzenia. Także rodzice mogą złożyć do sądu pozew o ustalenie obowiązku alimentacyjnego wobec własnych dzieci, wskutek którego dzieci będą płacić alimenty na rodziców. Szczegółowe kwestie dotyczące obowiązku alimentacyjnego uregulowane są w zapisach Kodeksu Karnego, dział III - "Obowiązek alimentacyjny": http://isip.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19640090059&type=3.
Ineska25
0
Ineska25 | 8 lat temu | 215 pkt
Oczywiście, że nie tylko mężczyzni. Do alimentów są zobowiązani członkowie rodziny, względem których zostanie wyznaczone postępowanie alimentacyjne i zakończy się pozytywnie. Alimenty powinny być płacone do momentu zakończenia przez dziecko nauki, jednak jeśli ma ono jakieś dochody i pracuje, osoba pozwana może wystąpić o uchylenie obowiązku alimentacyjnego przed czasem. Są one kojarzone przede wszystkim z rodzicami, którzy alimentują swoje dzieci. Jednak jeśli sam rodzic znajduje się w ciężkiej sytuacji, nie ma źródeł dochodu, pieniędzy na jedzenie i lekarstwa, a rodzina nie wykazuje pomocy, może wystąpić o alimenty w stosunku do swoich dzieci. W przypadku gdy rodzice żyją na skraju ubóstwa i nawet nie występują do sądu o płacenie aliementów przez dzieci, opieka społeczna może sprawdzić kondycję finansową dzieci, przeprowadzić wywiad i ustalić czy dana osoba może płacić alimenty na rodzica czy też nie.
fajczarz
0
fajczarz | 7 lat temu | 2136 pkt
Czasami dochodzi do przypadków kiedy dzieci płacą rodzicom... Na szczęście w Polsce tego [chyba?] jeszcze nie ma.
pawl
0
pawl | 5 lat temu | 50 pkt
np. ja zostałem z dzieckiem, moja była żona okazała się dość nieodpowiedzialnym człowiekiem i dzięki pomocy komornika udało mi się wyegzekwować płacenie alimentów od byłej żony

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.