Czy urlop przysługuje na umowie o dzieło?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Umowa o dzieło, podobnie jak umowa zlecenia, powoduje, że pomiędzy stronami powstaje stosunek cywilnoprawny, a więc stosuje się do niej przepisy kodeksu cywilnego, nie zaś kodeksu pracy. Wykonawcy dzieła nie przysługują więc prawa pracownicze, jak prawo do urlopu.
Popiec
0
Popiec | 8 lat temu | 4818 pkt
Umowa o dzieło została zawarta w Kodeksie Cywilnym. Jest to zatem umowa cywilna. To strony mają za zadanie umówić się na jakich warunkach ma być wykonane dane dzieło. To one mogą sobie określić długość tzw. urlopu, np. poprzez wskazanie terminu w jakim dzieło ma być wykonywane. Chodzi tu o tzw. zasadę swobody umów. Urlopy są określone w Kodeksie Pracy, a ten ma zastosowanie tylko do umów pracowniczych. Należy uważać, gdyż umowa o dzieło spełniająca warunki umowy o pracę, jest taką umową, a zawieranie umowy o dzieło w takim przypadku może być uznane za próbę obejścia prawa. Wówczas do takiego stosunku między pracownikiem a pracodawcą znalazłyby zastosowanie normy Kodeksu Pracy. Stałby się on podstawą do dochodzenia zaległych roszczeń pracowniczych w kwestiach urlopu, nadgodzin, itp.
AleksanraZN
0
AleksanraZN | 5 lat temu | 1870 pkt
Z tego co mi wiadomo, to przy umowie o dzieło nie przysługuje nic, a urlop tym bardziej... O urlopach i innych kwestiach związanych z prawem pracowników można tu poczytać : http://www.praca-kety.pl/co-musisz-wiedziec-o-planach-urlopowych/ , ale dam sobie rękę odciąć, że umowy o dzieło i urlopy nie idą w parze.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.