Czy usunięcie ciąży jest legalne w Polsce? Jakie są metody, i czy jest to bezpieczne?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Na dzień dzisiejszy w Polsce aborcja jest prawnie zabroniona (nielegalna) za wyjątkiem trzech określonych w ustawie z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. z 1993 r. Nr 17, poz. 78 z późn. zm.)przypadków:
1) gdy lekarz stwierdzi, że ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej;
2) gdy lekarz na podstawie badań prenatalnych lub na podstawie innych przesłanek medycznych stwierdzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu;
3) gdy prokurator stwierdzi, że ciąża jest wynikiem gwałtu lub innego czynu zabronionego.

W pozostałych przypadkach usunięcie ciąży jest nielegalne i zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do lat 10 na mocy ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. — Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.) Matka nie ponosi odpowiedzialności karnej za aborcję.
aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Usunięcie ciąży według polskiego prawa jest nielegalne. Dopuszcza się jednak wykonainie zabiegu w wyjątkowych przypadkach, tj. zagrożenia życia matki, lub dziecka, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, lub gdy płód jest nieodwracalnie chory. Pomimo tych przepisów lekarze ginekolodzy i tak bardzo rzadko decydują się na przeprowadzenie zabiegu. Wileu z nich kieruje się kodeksem lekarskim oraz własnym sumieniem i nie zgadza się na to. Istnieją jednak tacy, którzy wykonują zabiegi nielegalnie. W Polsce podziemie aborcyjne nie jest na szczęście aż tak bardzo rozwinięte, jak w niektórych krajach.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.