Czy w szkole podstawowej religia jest przedmiotem obowiązkowym?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Bohema
0
Bohema | 8 lat temu | 440 pkt
Religia nie jest przedmiotem obowiązkowym na żadnym szczeblu edukacji. Jeśli rodzice są innego wyznania lub niewierzący i nie chcą, aby ich dziecko uczestniczyło w zajęciach z religii musi napisać oświadczenie. Składa je u wychowawcy lub u katechety. Najlepiej jednak także porozmawiać z prowadzącym zajęcia dlaczego nie chcemy, aby nasza pociecha chodziła na zajęcia z religii. Nie ma żadnych konsekwencji z tego powodu. Jedyną różnicą jest brak oceny z religii na świadectwie ukończenia danej klasy i szkoły.
docia777
0
docia777 | 8 lat temu | 50 pkt
Nie. Natomiast jeśli rodzice nie chcą by ich dziecko uczestniczyło w religii to zamiast tego powinno ono uczestniczyć w rekcjach etyki. Niestety jak na razie wygląda to tak że dziecko, które nie uczęszcza na religię ma czas wolny. Dzieje się tak dlatego, że brakuje nauczycieli etyki.
aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Teoretycznie religia nie jest przedmiotem obowiązkowym w żadnej ze szkół. Zresztą byłoby to sprzeczne z konstytucją i zapisem w niej dotyczącym tolerancji religijnej. Jednak wraz z pójśceim do szkoły zostajemy automatycznie zapisani na lekcje religii. Dzieje się tak, gdyż żyjemy w państiwe katolickim gdzie ludzie z założenia są chrześcijanami. Jednak podczas gdy jesteśmy innego wyznania i nie chcemy, aby nasze dziecko uczęszczało na ten przedmiot, wystarczy jedynie napisać odpowiednie pismo i podać je wychowawcy. Wtedy nasz syn/córka powinien zostać skierowany na lekcje etyki. Niestety w większości szkół nie prowadzi się takich zajęć w wyniku czego dziecko zamiast religii ma okienko.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.