Czy warto przeczytać Krzyżaków?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

7 odpowiedzi obeznanych

Goszka
1
Goszka | 8 lat temu | 4233 pkt
Czy warto - na pewno trzeba, gdyż jest to lektura szkolna. Ja byłabym bardziej sceptyczna odnośnie wybitnego pióra Sienkiewicza, gdyż dla mnie była to powieść, którą można zaklasyfikować jako połączenie kryminału z romansem. Które to jednak nie niosło za sobą jakich głębszych refleksji. Młodzież jednak lubi czytać Sienkiewicza ze względu na jego "rozrywkowość" i lekkie pióro. Ktoś kiedyś powiedział, że Sienkiewicz jest pierwszorzędowym pisarzem drugorzędowym. Może jest w tym ziarno prawdy.
Martens
0
Martens | 8 lat temu | 97 pkt
"Krzyżaków" warto przeczytać z kilku powodów. Niesamowite bogactwo językowe i lekkość pióra Sienkiewicza sprawia, że przenosimy się w czasie, w epokę Średniowiecza. Poznajemy zwyczaje prostych ludzi i tych "z wyższych sfer". Dowiadujemy się co jedli, jak się bawili, jakiej muzyki słuchali. Czytamy o prawdziwej miłości, nienawiści.
Ponadto powieść prawi o jednym z bardzo ważnych wydarzeń historycznych w dziejach Polski - o Bitwie pod Grunwaldem.
"Krzyżacy" straszą swoją grubością, jednak pomijając ilość stron, powieść czyta się lekko i przyjemnie.
Lennykable
0
Lennykable | 8 lat temu | 61529 pkt
Warto, ponieważ "Krzyżacy" w dość istotny sposób odróżniają się od pozostałych książek Sienkiewicza. Chociaż bowiem wykorzystał tu swoje stałe motywy (porwanie, przemiana młodzieńca), to jednak książka zasługuje na uwagę dzięki ciekawej postaci Juranda ze Spychowa i paru scen (głównie smutnych, jak śmierć Danusi czy samobójstwo Zygfryda). Mimo oczywistych wad (jednowymiarowość niektórych postaci, wspomniana wyżej schematyczność), książka może zadowolić miłośników literatury ciekawej. Ale już niekoniecznie miłośników realizmu w książkach.
Popiec
0
Popiec | 8 lat temu | 4818 pkt
Sienkiewicz jest niekwestionowanym królem szkolnych lektur. Jego książki mają to do siebie, że są strasznie długie. Jest to jednak nieocenione źródło wiedzy. Naprawdę dużo ciekawiej przeczytać książkę niż oglądać ten stary film, nawet w kolorze. ;) Ułatwieniem dla czytających będzie wyszukiwanie ciekawostek. Np. kto znajdzie pierwszy odpowiedź na pytanie, jakim sposobem Jagienka tłukła orzechy? A wiecie gdzie rozpoczyna się akcja? Podpowiem, że niedaleko Krakowa. A co powiedziała Jagienka, by oswobodzić swego rycerza? I jak źli Krzyżacy ukarali Juranda? Naprawdę warto czytać lektury, bo buduje to przywiązanie do ojczyzny, taką świadomość społeczną. Później, w dorosłym życiu, ciężko znaleźć czas na powrót do podstaw. Bez znajomości lektur trudno natomiast doceniać piękno literatury i poznawać samemu sens innych książek.
weriontu
0
weriontu | 8 lat temu | 223714 pkt
Osobiście uważam że warto. Jednak nie każdemu może spodobać się powieść historyczna, więc opinie mogą być różne. Ponieważ jestem pasjonatką historii, bardzo wciągnęły mnie opisywane czasy, dodatkowo dzięki zdolnością Sienkiewicza, uważam że napisał świetną książkę. Losy bohaterów bardzo interesują czytelnika, akcja jest wartka i nie nudziłam się czytając "Krzyżaków". Sienkiewicz bardzo dogłębnie analizuje historię, często w powieściach wprowadza postacie, które faktycznie istnieją w żródłach. Myślę, że krytyka "Krzyżaków", która w ostatnich czasach pojawia się, jest spowodowana dzisiejszym pokoleniem. Mało osób czyta, większość nawet nie zabierze się do "Krzyżaków" z powodu ich grubości lub po prostu dlatego, że są inne ciekawsze zajęcia. A szkoda.
aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Wiem, że pewnie moja wypowiedź wielu z Was się nie spodoba, ale uważam, że niekoniecznie. Dla większości moich znajomych jak i dla mnie przeczytanie tej książki było stratą czasu, pomimo to, że bardzo lubię historię i interesuje się nią. Jednak książka ta nie należy do najłatwiejszych, co więcej jest napisana nie dzisiejszym językiem, a poz tym nie wydaje mi się zwyczajnie ciekawa. Jeśli kogoś zwyczajnie nudzi to po co na siłę zawracać nią sobie głowę. Oczywiście warto znać historię naszego kraju, jednak zmuszanie się do czytania nudnych dla nas książek nie ma zwyczajnie żadnego sensu.
agaha
0
agaha | 6 lat temu | 36542 pkt
Mi osobiście te książki bardzo się podobały, mimo, że to były lektury, na które zawsze było za mało czasu. Pierwsza część czytała mi się bardzo przyjemnie, druga już trochę gorzej, ale myślę, że warto przeczytać Krzyżaków.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.