Czy wolno kąpać koty?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

5 odpowiedzi obeznanych

Goszka
1
Goszka | 8 lat temu | 4233 pkt
Wolno, ale nie jest to wskazane. Kot potrafi doprowadzić do ładu swoje futerko po prostu je liżąc, ale jest kilka wypadków, gdy kąpiel jest wskazana. Jeśli mamy kotka długowłosego, warto go wykąpać, by sierść się nie kudłaciła, oraz wyczesać. Jeśli kotek wytarzał się w czymś, czego zlizanie mogłoby mu zaszkodzić lub po prostu czuć niemiły zapach i kot jest brudny, np. gdy wytarzał się w węglu, można zaryzykować wykąpanie kota. Nie wolno używać szamponów ludzkich, a gdy kot jest w miarę czysty warto użyć samej wody, zamiast szamponów dla kotów. Z doświadczenia - mój kot mycie zniósł z trudem, a każde pochylenie się po np. gąbkę próbował wykorzystać do ucieczki z wanny (niestety konieczne było mycie bo wytarzał się w... czymś bardzo nieprzyjemnym :-), ale suszenie suszarką na niskich obrotach wręcz uwielbiał. :-)
szabu
0
szabu | 8 lat temu | 6398 pkt
Oczywiście, jeśli istnieje taka potrzeba. Kot niestety nam takiej kąpieli nie ułatwi, będzie wykorzystywał każdą okazję go ucieczki, zapewne zdrowo też nas podrapie. Niechęć kota do wody wynika między innymi z tego, że po kontakcie z nią musi bardzo długo układać swoje futerko, co zabiera mu mnóstwo czasu i energii. Czasami istnieje jednak konieczność umycia kota, gdy np. wytaplał się w jakimś brudzie. Można spróbować umyć go wilgotną gąbką, będzie to mniej stresujące niż włożenie do wody.
kaynes
0
kaynes | 8 lat temu | 180 pkt
Z tego co wiem, to istnieją też suche szampony, które nie są tak stresujące dla kota, jak kąpiel w wodzie. Aczkolwiek czasami woda jest niezbędna, właśnie w wypadku gdy kot jest np. ubłocony. Wtedy taki szampon nie pomoże...
maras
0
maras | 8 lat temu | 3777 pkt
Można kota czasem umyć, nawet bez użycia wody. Na e-karma.pl widziałem szampon ziołowy w sprayu, wystarczy trochę nałożyć na ręce, zmoczyć dłonie i rozprowadzić szampon po kocie :)
olgidaa
-1
olgidaa | 8 lat temu | 1574 pkt
Z tego, co słyszałam i czytałam, to kotów dachowych raczej nie powinno się kąpać. Same sobie poradzą z brudem. Jeśli koniecznie chcesz wykąpać swojego pupila, to nie pozwól na to, by nalała mu się woda do uszu. Inaczej jest z kotami długowłosymi. Te jeśli nie będą myte, wyglądają dość niechlujnie. Delikatną sprawą jest korzystanie przez nie z kuwety. Po tejże czynności sierść w okolicach strategicznych nadaje się jedynie do mycia.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.