Czym jest intymność?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Amelka795
0
Amelka795 | 8 lat temu | 630 pkt
Intymność jest pewną sferą w życiu człowieka, do której bardzo trudno wpuścić inną osobę. To Twoje osobiste i intymne sfery, których pokazanie bardzo często towarzyszy wstyd, zakłopotanie. Nie ze względu na jakiekolwiek wartości estetyczne, ale moralne. Najczęściej taką sferą intymności jest odległość ok 50-100cm od Twojego ciała okręgu. Na taką odległość najczęściej dopuszczamy osoby nam nieznane. Intymne są także niektóre części ciała.
AnnA
0
AnnA | 8 lat temu | 1572 pkt
Teoria intymności to teoria z zakresu psychologii społecznej, która próbuje wyjaśnić nietypowe zachowania niewerbalne ludzi w przypadku skupiska. O intymności decyduje często kontakt wzrokowy i kierunek patrzenia – częściej i dłużej patrzą sobie w oczy osoby o pogłębionym stopniu znajomości. Postawa ciała odgrywa nie mniejszą rolę. Ludzie o dobrych i bliskich kontaktach w trakcie rozmowy pochylają się lekko ku sobie, gdy się nie lubią tułów i głowa leciutko odchylają się do tyłu. Temat rozmowy, którą prowadzimy z osobami bliskimi są bardziej osobiste i ważniejsze. Częściej opisujemy własne przeżycia, plany, zadajemy osobiste pytania. Gdy rozmawiamy z mniej znanymi osobami temat jest bardziej ogólny i niewyzwalający emocji. Istotną formą kontaktu jest dotyk. Jest bardzo silnym sygnałem budzącym pozytywne bądź negatywne emocje. Dążymy do dotykania tylko tych osób, które bardzo lubimy i którym ufamy. Gesty i ruchy ciała ujawniają się w większym stopniu w trakcie rozmowy z bliską osobą. Pojawiają się także gesty, które naruszają dystans indywidualny i dystans intymny drugiej osoby. Podobnie rzecz ma się z mimiką, wzrasta kiedy mamy do czynienia z bliskim. Ponadto w takim kontakcie zniżamy tembr głosu i przywiązujemy mniejszą wagę do poprawności gramatycznej. Według tej teorii twierdzi się, że gdy spotykają się dwie osoby, to będą wysyłać takie komunikaty niewerbalne, które pasują do ich poczucia bliskości.
Co więcej, jeśli okoliczności zmienią jeden z tych wymiarów intymności, ludzie będą próbowali przywrócić stan równowagi na innych wymiarach.
aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Intymność to pewna sfera uczuć człowieka, która jest dla niego bardzo ważna. Intymność to coś bardzo prywatnego i osobistego, wszystkie uczucia, czy doświadczenia, o których nie chcemy mówić, czy dzielić się nimi z innymi osobami. Każdy z nas potrzebuje pewnej przestrzeni prywatności; posiada coś o czym nie chce informować całego świata. Jest to nasze prawo, które powinno być uszanowane. Intymność również wiążę się ze strefą seksualną. Oznacza wszystko to co łączy dwójkę ludzi, co chcieliby przeżywać sami, nie dzieląć się z innymi.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.