Czym jest miedzioryt?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Miedzioryt, dawniej zwany z niemieckiego "sztychem", "kopersztychem" jest techniką graficzną zaliczaną do wklęsłych i jednocześnie najstarszą, bo liczącą ponad pięćset lat techniką grafiki na metalu.
Miedzioryt powstaje w efekcie pracy rylcem na wypolerowanej miedzianej powierzchni - najpierw artysta wycina kontury rysunku, a następnie wypełnia je modelunkiem. Na koniec cała powierzchnia pokrywana jest farbą, a następnie usuwany jest nadmiar farby tak, że pozostaje ona jedynie w wykonanych wcześniej rylcem rowkach. Na końcu rycina odbijana jest na prasie, przy czym odbitka również nazywana jest miedziorytem.

Grafiki wykonane techniką miedziorytu oznaczane są symbolem C2.
Marjan
0
Marjan | 8 lat temu | 3075 pkt
Miedziorytem nazywamy płaskorzeźbę wykonaną w miedzianej płycie. Przykładem są Drzwi Gnieźnieńskie. Miedzioryt wykonuje się za pomocą dłuta. Trzeba mieć duże doświadczenie gdyż można bardzo łatwo zniszczyć sobie wiele godzin pracy.
lady-margot
0
lady-margot | 8 lat temu | 77201 pkt
Miedzioryt jest graficzną techniką metalową tzw. wgłębną. Na gładko wypolerowanej płycie miedzianej żłobi się rysunek za pomocą stalowych ryclów. Po opracowaniu płytę lekko się podgrzewa,a następnie wciera się farbę w wyżłobione rowki. Po usunięciu farby z gładkich partii metalu przykłada się do płyty zwilżony papier i przepuszcza przez prasę. Z jednej płyty można uzyskać kilkaset odbitek. Miedzioryt odznacza się suchą, ostro zakończoną kreską, a wywodzi się z technik złotniczych. Wynaleziony został około połowy XV wieku, a na początku XIX wieku ustąpił stalorytowi.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.