Czym różni się pojęcie kwoty brutto od kwoty netto?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Locustus
0
Locustus | 8 lat temu | 490 pkt
Kwota brutto jest zawsze kwotą wyższą od kwoty netto np. o podatek.Może to być podatek VAT lub podatek dochodowy lub inne obciążenia. W towarach i usługach jest zawarty podatek VAT, uwzględniony na paragonie.Podatek VAT może mieć różne wartości w zależności od towaru czy usługi, od 0 do 22 procent a niedługo do 23 procent.Firmy będące płatnikami VAT mogą odliczać sobie ten podatek zapłacony przez nich w zakupionych towarach i usługach od podatku VAT z wystawionych przez nich faktur. Przeciętny człowiek nie ma wpływu na płacenie i wysokość tego podatku-innymi słowy zawsze musi go zapłacić.
W pensji brutto pracownika zawarta jest zaliczka na podatek dochodowy, składka ZUS oraz składka na NFZ. Do tego dodatkowo dochodzą koszty jakie ponosi pracodawca na ZUS oraz Fundusz Pracy. Przykładowo jeśli pracownik dostaje 2000zł netto pensji to jego pensja wynosi brutto 2774,96zł a koszt pracodawcy wynosi 3287,77zł. Tak więc kwota brutto wynagrodzenia nie jest całością kosztów jakie ponosi pracodawca.
kinga1791
0
kinga1791 | 8 lat temu | 95 pkt
Kwota brutto jest to kwota, jaką płacimy za dany towar. Różni się ona od kwoty netto tym, że wliczony jest do niej podatek VAT. Potencjalny klient kupując dany towar nie patrzy jednak na kwotę netto lecz na brutto. Obecnie istniejące stawki VAT to: np (nie podlega), zw (zwolniona), 0%, 3%, 7% oraz 22%. Od nowego roku tj. 2011 obowiązywać nas będę nowe stawki. 22 zostanie podniesiona na 23, 7 na 8 a 3 na 5%.
punix
-1
punix | 8 lat temu | 1076 pkt
Kwota netto to czysta wartość towarów czy usług. Kwota brutto to kwota netto plus odpowiedni podatek. Przykładowo jeśli kupujemy w sklepie jakieś przedmioty, na które obowiązuje 22% podatek VAT i płacimy za nie brutto 122 zł, oznacza to że kwota netto tej sumy (to, co trafia do producenta i sprzedawcy) wynosi 100 zł, a 22 zł to podatek płacony na rzecz państwa (22% ze 100 = 22). Dla pracownika otrzymującego wynagrodzenie, kwota brutto pensji to całkowita suma przeznaczana na niego przez pracodawcę. Po opłaceniu jednak podatków i świadczeń ubezpieczeniowych, do rąk pracownika trafia odpowiednio pomniejszona kwota netto.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.