Czym zachwycają się turyści odwiedzający Kraków?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

willy89
1
willy89 | 8 lat temu | 1294 pkt
Jako mieszkanka tego pięknego miasta i baczny obserwator bardzo chętnie udzielę Ci odpowiedzi. Przede wszystkim turystów urzeka tutejsza atmosfera. Są miejsca i uliczki w naszym mieście, gdzie czas jakby stanął w miejscu. Niemal każda z dzielnic ma swoją historię. Tak oto np. Nowa Huta stałą się symbolem PRL'u, Kazimierz gromadzi w sobie kulturę żydowską (liczne zabytkowe synagogi urzekają swoją historią i nie tylko). Ponad to śmiem powiedzieć, że Kraków to europejska stolica kultury! Żadne z innych miast naszego kontynentu nie może pochwalić się taką liczbą wspaniałych muzeów, teatrów, wystaw, fortyfikacji, historycznych restauracji itd. W tym mieście turysta może odbyć podróż przez wszystkie dzieje cywilizacji. Średniowieczne kościoły, np. Kościół Mariacki w stylu gotyckim, renesansowe dzieła np. Leonarda da Vinci, barokowe komnaty na Wawelu, oświeceniowe konstrukcje, liczne zbiory ksiąg i kronik... Wyliczać można bez końca. Architektura, malarstwo, siedziby królów, znanych osób (np. Jana Pawła II na Franciszkańskiej, dom Jana Matejki), miejsca pochówków wybitnych ludzi jak. J. Piłsudski.
Kraków to miasto, które każdy Polak powinien chociaż raz w życiu odwiedzić. A no i nie ma to jak krakowskie obwarzanki!
killkamill
0
killkamill | 8 lat temu | 115 pkt
Rynek główny w Krakowie - to nie tylko największy średniowieczny plac w Europie (ok. 4 ha powierzchni), ale też jeden z najpiękniejszych. Mieszczą się na nim sukiennice - wielka hala targowa wzniesiona w XIV wieku; Kościół Mariacki z ok. 1300 r. ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza i odgrywanym co godzinę hejnałem; szereg pięknych kamienic sięgających średniowiecza.
Ulicą Grodzką i dalej urokliwą uliczką Kanoniczą można dojść na Wawel, który przez ponad 500 lat był siedzibą królów Polski (a koronacje trwały jeszcze dalsze 150 lat) i gdzie można zobaczyć piękne komnaty królewskie, katedrę ze wspaniałym dzwonem Zygmunta oraz legendarną Smoczą Jamę.
Wielu turystów z zagranicy przyciąga Kazimierz i inne miejsca związane z żydowskimi tradycjami miasta (Fabryka Schindlera na Zabłociu, dawny obóz koncentracyjny w Płaszowie). Na Kazimierzu warto zobaczyć także ulicę Szeroką z najstarszą w Polsce synagogą murowaną z XVI wieku oraz plac Wolnica z pobliskim gotyckim kościołem Bożego Ciała fundacji Kazimierza Wielkiego. Wracając do Starego Miasta warto jeszcze zajrzeć do Collegium Novum - najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, wzniesionego pod koniec XV wieku, z pięknym gotyckim dziedzińcem i pamiątkami po dawnych uczonych.
Amelka795
0
Amelka795 | 8 lat temu | 630 pkt
Kraków to przede wszystkim siedziba królów Polski i choćby z tego względu warto go odwiedzić. Na pewno największą atrakcją jest Wawel. Można w nim zobaczyć, jak żyli i mieszkali królowie, poczuć klimat i poznać historię naszego Państwa. W Kaplicy Zygmuntowskiej znajdziemy groby wielu zasłużonych ludzi. Kościół Mariacki to także gratka dla odwiedzających, w którym możemy zobaczyć wspaniały tryptyk Wita Stwosza. Na pewno warto zatrzymać się chwilę na Kazimierzu, by zmierzyć się z kulturą żydowską.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.