Dlaczego bańki mydlane są okrągłe?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

agul
0
agul | 8 lat temu | 50 pkt
Jak każdy wie, bańki dmuchane powstają poprzez wtłoczenie powietrza do wody z detergentem. Detergent jest środkiem powierzchniowo czynnym. Są to takie substancje, które zmniejszają napięcie powierzchniowe cieczy. Napięcie powierzchniowe z kolei, z punktu chemicznego, to ciśnienie, jakie wywiera najbardziej zewnętrzna warstwa na ciecz. Powstaje w wyniku asymetrycznego działania sił międzycząsteczkowego. Ze "zwykłej" wody nie uda się uformować bańki właśnie ze względu na występowania napięcia powierzchniowego.
Woda przyjmuje kształt naczynia w jakim się znajduje. Gdy uformuje się bańkę powstaje kształt, który jest najkorzystniejszy energetycznie. A że cząsteczki dążą do osiągnięcia jak najmniejszej energii, to właśnie kształt kulisty przyjmie bańka mydlana, czy kropla wody.
Bohema
0
Bohema | 8 lat temu | 440 pkt
Wszystko dlatego, że kula jest figurą idealną. Wystarczy obejrzeć jakieś filmy ze stacji kosmicznej. Widać tam jak puszczona ciecz zaczyna formować się w kule. Również wystarczy popatrzeć na to jak wyglądają obiekty we wszechświecie - planety i gwiazdy. Wszystkie są okrągłe.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.