Dlaczego Ikar do dzisiaj inspiruje artystów?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

4 odpowiedzi obeznanych

punix
0
punix | 8 lat temu | 1076 pkt
Mit o Dedalu i Ikarze opowiada historię ojca-budowniczego, który wraz z synem podejmuje próbę ucieczki z Krety na skonstruowanych przez siebie skrzydłach. Ikar nie zastosowawszy się do rad ojca wzbił się za wysoko w niebo, w efekcie czego słońce stopiło spajający skrzydła wosk powodując upadek i śmierć bohatera. Obaj bohaterowie osiągnęli na swój sposób zamierzony cel - Dedal dzięki wytrwałej pracy, cierpliwości i rozwadze doprowadził lot do końca, Ikar wzleciał w górę wyżej niż ktokolwiek przed nim, mimo że zapłacił za to najwyższą możliwą cenę. Pod prostą historią ukryte są treści o charakterze uniwersalnym - motyw nieposłuszeństwa syna względem ojca, przeciwstawność charakterów postaci - mądry, racjonalny (stary) ojciec, lekkomyślny, nieroztropny (młody) syn, jak przede wszystkim wątek pogoni za marzeniami i dążenia do ich realizacji nie zważając na ryzyko. Ponadczasowość zawartych w micie idei, jak również możliwość rozpatrywania wciąż na nowo racji obu postaci sprawia, że do dziś inspiruje on artystów, literatów i filozofów.
joannaUP
0
joannaUP | 8 lat temu | 285 pkt
Ikar na zawsze już pozostanie wielką inspiracją dla Artystów. Jest symbolem spełniania marzeń, dążenia do celu za wszelką cenę i mimo przeciwności losu i czyhających nań niebezpieczeństw. Każdy z nas jest Ikarem choć nie którzy nie zdają sobie z tego sprawy lub nie chcą się do tego przyznać. Czym byłby świat bez Ikarów? Byłby smutny, ograniczony i nudny! Bez siły, woli walki i WIARY.
Lennykable
0
Lennykable | 8 lat temu | 61529 pkt
Moim zdaniem jest nie tyle symbolem spełniania marzeń, ile utopijnego dążenia do ich spełnienia (przecież on do słońca nie doleciał!). Ikar jest symbolem marzyciela, ale również kondycji człowieka, który wciąż chce dotrzeć do tego, do czego nie jest w stanie. Lot Ikara może być również symbolem życia. W ciągu życia wciąż dążymy do czegoś, lecz prawie nigdy tego nie uzyskujemy, a w końcu umieramy. Słońce to symbol niedosiężności wszelkich idei.
100
0
100 | 4 lata temu | 18580 pkt
bo był słynnym przegranym.
A wiadomo, że swój lgnie do swego.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.