Dlaczego Polska nie korzysta z naturalnych złóż żelaza występujących w północno-wschodniej jej części?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

Arkes
0
Arkes | 8 lat temu | 893 pkt
Złoża żelaza, o których mowa znajdują się w rejonie Suwałk. Teren ten jest ceny przyrodniczo i objęty odpowiednimi prawnymi restrykcjami. Obawiano się ryzyka katastrofy ekologicznego dla tego rejonu, co mogłoby skończyć się załamaniem nie tylko życia biologicznego, ale także turystycznego. Turystyka jest znacznym źródłem dochodu dla tamtejszych gmin i jest oparty głównie na walorach przyrodniczych.
Kolejnym powodem jest aspekt geologiczny. Ruda żelaza występuje na znacznej głębokości szacowanej na 850-2300 m, co stawia problem natury technologicznej a co za tym idzie kosztów eksploatacyjnych.
aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Naturalne złoża jakiegokolwiek surowca są niezwykle ważne i zazwyczaj dochodowe dla danego państwa.. Jednak jeśli chodzi o te konkretne złoża żelaza sprawa ma się troche inaczej. Głównym powodem nie korzystania z tych złóż jest aspekt finansowy. Znajdują się one na dość dużej głębokości i specjaliści nie są pewni czy koszty na ich wydobycie nie przewyższą możliwych zysków. Co więcej zaczęcie prac górniczych oznaczałoby trwałe zniszczenie środowiska naturalnego. Jest to ważne tym bardziej, dlatego że w tym regionie wystepują rzadkie odmiany roślin i zwierząt, teren jest niezwykle piękny i ekologicznie wartościowy. Zarówno ekolodzy jak i miejscowa ludność nie wyrażają zgody na wydobycie tych złóż.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.