Dlaczego powinniśmy szanować rodziców?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

4 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Mt 15,4: „Bóg przecież powiedział: «Czcij ojca i matkę […]»”

Jest to jedno z przykazań Dekalogu, a więc nakaz, którego należy przestrzegać. Rodzicom, którzy wspólnie z Bogiem dają życie, powinno się okazywać szacunek, miłość i ciepło. Zawdzięczamy im (przynajmniej w założeniu) szczęśliwe, beztroskie dzieciństwo, możliwość kształcenia się i poznawania świata. Większość rodziców stara się zrobić wszystko, aby dzieci miały wszystko, by nic im nie brakowało, by mogły realizować swój potencjał. Zawdzięczają im stworzenie możliwości realizacji swoich celów i odniesienia sukcesów, które umożliwiają satysfakcję w życiu. Rodzice starają się przy tym przekazać nam swoje doświadczenie i uchronić nas od przykrych wydarzeń - nawet jeśli buntujemy się przeciwko ich nakazom i zakazom, które do tego prowadzą. Dzięki trosce i miłości rodziców, którą w młodym wieku postrzegamy jako nadopiekuńczość, możemy uniknąć wielu błędów i bolesnych rozczarowań. Nie możemy im mieć tego za złe, że są aż nadmiernie opiekuńczy. Wdzięczność za to wszystko powinna objawiać się w miłości do rodziców przez całe życie i trosce o ich spokojną starość, co podkreśla Pismo Św.: "Synu, czcij ojca swego czynem i słowem, a jeśliby nawet rozum stracił, miej wyrozumiałość..." (Syr 3, 1 - 16).
0
Wartościowo piszesz. Też zastanawiam się nad relacja człowieka ( chrześcijanina ) do Boga. Przecież tez jest Ojcem, zasadniczo On nim jest. Powołałem się na dekalog. A tu jedno z przykazań ma określoną wartości czasową. Jest wskazane na określony czas. Mam na myśli Boży dekalog nie katolicki, bo ten jest redagowany. – 100

– 5 lat temu

Nawrotka
0
Nawrotka | 8 lat temu | 392 pkt
Powinnismy szanować ludzi nie ze wzgledu na to ze tak napisane jest w biblii a dlatego ze czlowiek posiada tzw empatię. I to głownie powinno nas kierować ku temu by czynic dobro (być dobrym dla ludzi którzy poświecili sie by Cie wychować) a nie strach przed piekłem.
Zatem niezależnie od wyznawanej religii czy też niewyznawanej żadnej powinnismy szanować ludzi.
Goszka
0
Goszka | 8 lat temu | 4233 pkt
Powinniśmy też szanować rodziców z tego powodu, że to oni nas wychowali i często z tego powodu ponosili róże wyrzeczenia. Nawet jeśli nie obdarowywali nas troską ani nie otaczali opieką, warto mieć w myśli to, że dali nam życie i dzięki nim możemy przebywać na tym świecie. Wydaje mi się jednak, że większości rodziców zależy na dobru swoich dzieci i zrobią wszystko, żeby im pomóc. I za to też należy im się szacunek.
kundzia26
0
kundzia26 | 8 lat temu | 200 pkt
Ja myślę że zależy od tego jjak oni nas wychowują jakie mają zamiary wobec nas . Uważam że to jest najczęściej tematem dość powszechnym dotyczy tak samo jakie aspekty zycia wprowadzaja rodzice w naszym zyciu a poza tym czy szanują zdanie czy sie zgadzają z nami i powinni też szanowac nasze decyzje podejmowane przez dzieci dorosłe . nie można pozwolic że rodzice dopóki nie skończywszy przez nas 18 lat mają decydować o naszym wyglądzie zewnętrznym, ubiorze guście trybie życia . uważam że dzieci mają PRAWO decydowac za siebie przy zakupie jakiego ciucha doborze fryzury. dla mnie niepojęte że rodzice u nieszczęsliwiają nas że oni decydują jak mamy się ubierać z kim mamy się spotykać jakiego partnera w zyciu mieć. dla mnie chore jest. nie podoba mi się też że rodzice w naszej obecności potrafią nam sprawiać przykrość stawiać nas w niezręcznych sytuacjach kiedy pozwalają sobie na krytykę własnych dzieci na ich oczach . nawet potrafią nam UBLIŻAĆ używając wulgarnych słów, myślę ze nie ma idealnych rodziców którzy kochając swoje pociechy nie obrażają ich nawet obmawiając . miejcie na uwadze moja wypowiedź . jeszcze jedno mogę dodać że nie znam żeby rodzice nadużywali swojej władzy rodzicielskiej ograniczali nam prawa do udzielenia głosu w danej sprawie . powinni uszanować nasze kwestie dotyczące wychowywania dzieci, finansowe, trudne problemy . ja bym nigdy nie szanowała rodziców jeśli pod wpływem emocji pottrafią ulżyć swojej złośliwości ambicji mogą ubliżyć albo odebrac nam możliwość obrony swojej pociechy albo swojej sugestii

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.