Dlaczego warto zachować czystość?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Na temat czystości w kontekście wiary katolickiej napisano setki książek i artykułów. Zasadniczym argumentem, który pojawia się w dyskusjach "za" współżyciem przedmałżeńskim jest ten, że przecież dwoje ludzi się bardzo kocha, jest to miłość szczera i autentyczna, a zatem mogłaby być tak wspaniale dopełniona fizycznym zjednoczeniem. Tymczasem Kościół naucza, że ciało ludzkie jest świętością i dopiero związek sakramentalny uświęca owo zjednoczenie. Współżycie przed małżeństwem jest grzechem, zgodnie z szóstym i dziewiątym przykazaniem. Współżycie w małżeństwie jest wyłącznym prawem nadanym przez Boga, mające na celu umacnianie małżeńskiej miłości i przekazanie życia, zaś seks przedmałżeński jest formą uzurpowania sobie tego prawa, krytykowaną przez naukę Kościoła, moralnie naganną i szkodliwą dla człowieka jako osoby (tzn. naruszającą osobową godność człowieka). Nauka Kościoła odnośnie czystości jest wyrażona w Katechizmie Kościoła Katolickiego:

KKK 2350: "Narzeczeni są powołani do życia w czystości przez zachowanie wstrzemięźliwości. Poddani w ten sposób próbie, odkryją wzajemny szacunek, będą uczyć się wierności i nadziei na otrzymanie siebie nawzajem od Boga. Przejawy czułości właściwe miłości małżeńskiej powinni zachować na czas małżeństwa. Powinni pomagać sobie wzajemnie we wzrastaniu w czystości."

KKK 2338: "Osoba żyjąca w czystości zachowuje integralnoąć obecnych w niej sił życia i miłości. Integralność ta zapewnia jedność osoby i sprzeciwia się wszelkiemu raniącemu ją postępowaniu."

KKK 2346: "Miłość jest formą wszystkich cnót. Pod jej wpływem czystość jawi się jako szkoła daru z własnej osoby. Panowanie nad sobą jest podporządkowane darowi z siebie. Czystość prowadzi tego, kto ją praktykuje, do stawania się wobec bliźniego świadkiem wierności i czułości Boga."

KKK 2347: "Cnota czystości rozwija się w przyjaźni. Wskazuje ona uczniowi, jak iść za Chrystusem i jak Go naśladować, ponieważ wybrał nas na swoich przyjaciół oddał się nam całkowicie i uczynił nas uczestnikami swojej Boskiej natury. Czystość jest obietnicą nieśmiertelności."
schwepps800
0
schwepps800 | 8 lat temu | 280 pkt
CZy zachować czy nie to osobista sprawa każdego człowieka i jego sumienia. Skoro pytanie jest sformułowane dlaczego warto zachować, autor ma już wyrobione zdanie na temat: czy warto. Pytanie dlaczego dotyczy już zupełnie innej kwestii. Dla mnie warto zachować czystość do momentu poznania tej najważniejszej osoby w swoim życiu, gdy już wiemy, że to on, że chcemy spełnić z nim całe życie i nie wyobrażamy sobie świata bez niego i on/ona jest też naszym najlepszym przyjacielem, wtedy możemy mu oddać się całym. Nie mówię tutaj o współżyciu w kilka dni po poznaniu ale po dłuższym czasie, gdy już się upewnimy że to to. Nie wiem czy czekać z tym aż do samego ślubu, ale nie polecam sexu bez obustronnej miłości i szacunku. Dla mnie niesamowitym gestem i wyrzeczeniem jest to, że ktoś przez tyle lat unikał pokus tylko po to aby ktoś inny poczuł się wyjątkowym mając go jako pierwszy/a i jako jedyny/a.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.