Ile daje się "do koperty" na wesele?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

7 odpowiedzi obeznanych

Amelka795
0
Amelka795 | 8 lat temu | 630 pkt
Wiadomo, że najlepszym prezentem dla nowożeńców są pieniądze. Jest to wygodne nie tylko dla samych zainteresowanych, ale także dla gości, nie trzeba chodzić po sklepach i szukać czegoś wyjątkowego, co trafiłoby w gust nowożeńców. To ile daje się w kopercie zależy od zamożności gości. Para, małżeństwo bez dziecka mogłaby dać ok. 500 złotych. Ważne by to, co Ty dajesz zwróciło koszty pary młodej, które wydali na Ciebie. Średni koszt jednej osoby na weselu to 150-200 złotych. Pomnóż przez tylu, ilu was jest i daj;)
iwka90
0
iwka90 | 8 lat temu | 230 pkt
Zwykle przed weselem powstaje problem co lub ile pieniędzy dać nowożeńcom. Przyjęło się, że zwykle para daje 500zł. Nie jest to jednak kwota odgórnie ustalona. Jeżeli kogoś stać na większy gest może wsadzić do kopert więcej. Jeżeli zaś nie stać Cię na tyle to można oczywiście dać mniej. Wszystko oczywiście zależy od Twojego gestu i zamożności.
bez_jagod
0
bez_jagod | 8 lat temu | 310 pkt
Chyba po pierwsze musisz zastanowić się kim jesteś dla nowożeńców. Jeżeli żenią się jakieś bardzo Ci bliskie osoby, wiadomo, że wypada dać więcej. Jednak jeżeli wciąż jeszcze się uczysz, studiujesz itp nikt nie spodziewa się, że podarujesz im jakąś wielką kwotę. Przychylam się do poprzedniej rady, że jeśli tylko stać Cię na to, daj m.in. "równowartość talerzyka". Może warto też pomyśleć o czymś dodatkowym np. książce z dedykacją, żeby Młodzi mieli pamiątkę.
Goszka
0
Goszka | 8 lat temu | 4233 pkt
Czasem też zdarza się, że młodzi zamiast pieniędzy wolą jakieś przedmioty codziennego, które później przydadzą się w nowym domu. Istnieje idea listy prezentów, które goście wybierają i kupują młodej parze, jednak z tego co zaobserwowałam jest to chyba zwyczaj bardziej popularny w większych miastach. W przypadku koperty, jeśli jesteś np. chrzestną lub chrzestnym, istnieje społeczna presja, aby dać nawet 700 i więcej złotych. Jeśli studiujesz lub uczysz się, wydaje mi się, że możesz spokojnie kupić jakąś rzecz do kilkudziesięciu złotych (popularne patery, zegary, itd.) albo dać powiedzmy sto złotych, dokładając się do koperty rodziców.
Popiec
0
Popiec | 8 lat temu | 4818 pkt
To zależy od różnych czynników. Podstawowa kwestia jest taka, czy zaproszona osoba pracuje i ma własne dochody. Jeżeli nie, to może dać symboliczny prezent lub dołożyć się do koperty rodziców, jeżeli jest na ich utrzymaniu. Ważną kwestią jest też to, czy jesteśmy proszeni przez rodzinę czy przez znajomych. Znajomym można dać trochę mniej. Spotkałam się ze stanowiskiem, że powinno się przeznaczyć przynajmniej taką sumę, jaką organizatorzy wydali na miejsce na osobę na weselu. Np. w restauracji będzie to ok. 150 zł za osobę. Wszystko zależy jednak od miejsca. Istotną kwestią są również zarobki. Nikt nie będzie oczekiwał, że osoba która zarabia minimalne wynagrodzenie, da całą sumę w prezencie.
lady-margot
0
lady-margot | 7 lat temu | 77201 pkt
To zależy jakie pokrewieństwo łączy nas z nowożeńcami, ale także kwotę, którą włożymy do koperty powinniśmy uzależnić od zasobności naszego portfela. Jako zwykli goście (znajomi, dalsza rodzina), wystarczy jeżeli damy 200-400 złotych od osoby. Pracujący osoby mogą pozwolić sobie na tę wyższą granicę, natomiast osoby, które są dopiero na zawodowym starcie i nie mają stałych dochodów wystarczy jeżeli dadzą tyle, aby zwrócił się koszt ich obecności na weselu. Rodzice, chrzestni, świadkowie, rodzeństwo, najbliżsi przyjaciele oczywiście w miarę swoich finansowych możliwości, zazwyczają dają więcej od 500 złotych do nawet tysiąca lub kilku tysięcy.
aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Myślę, że kwota uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa oraz osób, które ze sobą zabierasz. Jeśli jesteś z bliskiej rodziny, któregoś z nowożeńców, musisz dać więcej, np. jeśli jest to Twoje rodzeństwo to koło 2000 zł. Jednak jeśli jest to dalsza rodzina, to 600 zł w zupełności powinno wystarczyć. Uważam, że kwoty te są adekwatne dla wszystkich członków rodziny. Jeśli idziesz sam to normalne, że możesz je zmniejszyć o jakieś 200-300 zł.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.