Ile jest czasu na wystawienie faktury od dnia zamówienia?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

1 odpowiedź obeznanych

Madziulka
0
Madziulka | 6 lat temu | 48593 pkt
Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT i § 9 rozporządzenia w sprawie faktur, podatnik od dnia wydania towaru bądź wykonania usługi ma 7 dni na wystawienie faktury VAT. Są jednak pewne wyjątki.
7-dniowy termin na wystawienie faktury od dnia wydania towaru lub wykonania usługi dotyczy sytuacji, gdy w treści faktury podaje się dzień, miesiąc i rok dokonania sprzedaży.
W przypadku otrzymanych zaliczek, przedpłat, zadatków i rat, fakturę należy wystawić najpóźniej do 7. dnia, licząc od terminu, w którym podatnik otrzymał część lub całość należności od nabywcy. Mówi o tym § 10 rozporządzenia w sprawie faktur.
Zdarza się, że faktura określa jedynie miesiąc i rok dokonania sprzedaży. W takim przypadku należy ją wystawić do 7 dni, ale licząc od końca miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.
Wyjątkiem jest pewna lista czynności, dla których ustawodawca przewiduje inne terminy w związku ze szczególnym charakterem powstawania w ich przypadku obowiązku podatkowego. Są one szczegółowo wymienione w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy o VAT.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.