Ile może zarabiać nauczyciel akademicki?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

Anuszka
0
Anuszka | 8 lat temu | 105 pkt
Nauczyciele akademiccy w powszechnej opinii nie zarabiają dużo.
Prawda może być jednak o wiele bardziej złożona, dlatego trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Aby zostać nauczycielem akademickim zwykle trzeba dostać się na studia doktoranckie i w ramach tychże otrzymuje się grupy ćwiczeniowe do poprowadzenia. Za jedną grupę ćwiczeniową otrzymuje się +/- 1000zł, przy czym grupa ćwiczeniowa to grupa prowadzona przez cały semestr letni lub zimowy (do sesji egzaminacyjnej). Łatwo można więc wykalkulować, że im więcej ma się grup, tym więcej można zarobić. Jest to jednak bardzo zindywidualizowane, zależy w dużej mierze od obrotności doktoranta jak i opiekuna (promotora) doktoratu. Nie bez znaczenia jest także uczelnia na której się studiuje. To wszystko sprawia, że aby zostać nauczycielem akademickim, warto się najpierw zorientować, jak wygląda sytuacja w danej placówce.
Należy także pamiętać, że na uczelni można także zarabiać pisząc projekty na granty badawcze oraz starając się o stypendia.
lady-margot
0
lady-margot | 8 lat temu | 77201 pkt
Uzupełniając wypowiedź, taka w sumie ciekawostka bardziej - z tego co się orientuję i udało mi się wypytać, wykładowcy na prywatnych uczelniach, którzy często są pozyskiwani z renomowanych uczelni państwowych, dostają nieziemskie pensje za przepracowane godziny. Właściciele takich uczelni są w stanie im płacić, ponieważ leży to w ich interesie. Każdy profesor z odpowiednimi uprawnieniami przyczynia się do tego, że taka prywatna uczelnia może z kolei otrzymać uprawnienia do nadawania coraz wyższych tytułów np. doktora. Przez co oczywiście zyskuje więcej pieniędzy oraz bardziej 'ambitną' nazwę.

Poza tym większość nauczycieli akademickich, oprócz pensji, czerpie niemałe zyski ze sprzedaży swoich książek. Chyba każdy ze studentów wie jak jest - dobre przygotowanie do egzaminu wymaga przeczytania dzieła prowadzącego dany przedmiot. Nie jest to regułą, ale naprawdę często się z tym spotykamy.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.