Ile można dopuszczalnie mieć zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, aby móc jeszcze prowadzić samochód?

anonim
zapytał 7 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

aventia
0
aventia | 7 lat temu | 317 pkt
Najlepiej - wcale.
W Polsce norma "po spożyciu" to 0.2promile - "stan nietrzeźwości" to 0.5 promila. Najlepiej wozić ze sobą alkomat, aby sprawdzić, czy można już prowadzić, albo oddać kluczyki komuś, kto nie pił.
weriontu
0
weriontu | 7 lat temu | 223714 pkt
Stan po użyciu alkoholu dopuszcza 0,2 promila alkoholu we krwi. Jeżeli badanie alkomatem wskaże u kierującego taki stan, nie ponosi on jeszcze konsekwencji. Jeżeli kierowca miałby co najmniej pół promila, wtedy byłby już nietrzeźwy i nie ma szans na dalszą jazdę. Stan po użyciu alkoholu to również obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 decymetrze sześciennym. Najlepiej nie wsiadać za kierownicę nawet po kilku łykach alkoholu, a co dopiero po jego większym spożyciu.
sreberko
0
sreberko | 7 lat temu | 65 pkt
Dopuszczalna dawka zawartości alkoholu we krwi jest różna w poszczególnych krajach europejskich i świata, dlatego przede wszystkim od tego zależy to, czy już narażamy się na konsekwencje prawne takiego czynu. W głównej mierze limity zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu dla różnych krajów zależą od stopnia bezpieczeństwa na drogach w danym kraju, w Polsce ten limit jest bardzo rygorystyczny (0.5 promila - stan nietrzeźwości), ponieważ ogromna jest skala wypadków spowodowanych przez alkohol. Jednakże nie powinniśmy patrzeć na limity, tylko kierować się zdrowym rozsądkiem, a więc nie prowadzić po spożyciu alkoholu. Bo w pytaniu zabrakło słowa "bezpiecznie", a więc ile można wypić, by bezpiecznie prowadzić jakikolwiek pojazd, a nie, by móc prowadzić go w ogóle, a po spożyciu alkoholu, kiedy wydaje się nam, że jeszcze nasza koncentracja i refleks są w porządku.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.