Ile razy w roku trzeba szczepić kota i ile to kosztuje?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

Ligeia
0
Ligeia | 8 lat temu | 2864 pkt
Zdania lekarzy weterynarii odnośnie częstotliwości szczepień są podzielone: niektórzy zalecają szczepienie dorosłego kota co rok, inni nawet co 2-3 lata. Wiele zależy także od tego, czy kot jest domowy, czy wychodzi na zewnątrz, czy właściciel prowadzi hodowlę itp. Lekarze są zgodni, że szczepienia powinny być wykonywane z umiarem, gdyż nie każdy kot wymaga wszystkich możliwych szczepień, część szczepionek ma skutki uboczne, dlatego należy zawsze wybrać tylko te, które są faktycznie niezbędne. Koty domowe, niewychodzące i niemające styczności z innymi kotami, zasadniczo nie potrzebują szczepień na wściekliznę oraz białaczkę. Koty wychodzące będą potrzebowały kompletu szczepień z wścieklizną i białaczką włącznie.

Pierwsze szczepienie podajemy kociętom w wieku 8-12 tygodni, szczepienie powtarzamy po miesiącu, a potem po roku, następnie co rok/trzy lata.

Przed podaniem szczepionki kot powinien być dokładnie zbadany; musi być zdrowy i odrobaczony. Nie szczepi się kotek ciężarnych i kociąt poniżej 6 tygodnia życia, kotów chorych, zarobaczonych. Po szczepieniu kot może być trochę ospały, mieć mniejszy apetyt, te objawy nie powinny utrzymywać się jednak zbyt długo.

Dwoma podstawowymi chorobami, przed którymi należy zaszczepić każdego kota są tzw. koci katar (herpeswiroza i caliciwiroza) oraz panleukopenia. Do dwóch wymienionych wyżej podstawowych chorób, przed którymi musimy zaszczepić kota można dodać, w miarę potrzeb, szczepienia dodatkowe. W Polsce nie ma w tej chwili obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie, warto jest jednak zaszczepić wszystkie koty, które wychodzą na dwór. Przed szczepieniem konieczne jest zrobienie zwierzęciu testu ELISA, który pozwala wykryć wirusa w krwi i uzyskanie wyniku negatywnego. Z kolei szczepienie na białaczkę jest obarczone ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy szczepienia kotów, u których nie jest to konieczne (niewychodzących). W przypadku szczepienia przeciwko chlamydiozie, które jakiś czas temu wchodziło do podstawowego pakietu szczepień, uważa się, że ma ono niewielką skuteczność i nie buduje odporności; dodatkowo często występowały u zwierząt negatywne reakcje po szczepieniu (gorączka, brak apetytu). Obecnie zaleca się szczepienie na chlamydiozę kotów u hodowlach i dużych skupiskach zwierząt, gdzie występują problemy ze zwalczaniem tej choroby.

Szczepienie na FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej) podaje się stosunkowo rzadko. Ponadto niektóre badania dowodzą jednak, że szczepienie na FIP wcale nie zapobiega zachorowaniom, a wręcz uwrażliwia bardziej część kotów na tego wirusa.

Szczepionka przeciw grzybicy jest uważana za nieskuteczną; można ją zastosować pomocniczo przy leczeniu grzybicy.

Ceny szczepionek są bardzo różne, w zależności od firmy, rodzaju choroby oraz cennika danego weterynarza. Szczepionka powinna być każdorazowo dobrana przez lekarza weterynarii, dopasowana do potrzeb kota i opiekuna. Różni weterynarze są zwolennikami różnych marek szczepionek, dlatego odpowiedź na pytanie o cenę najlepiej uzyskać w gabinecie, w którym zamierzamy kota szczepić. Z reguły szczepienie z wizytą kosztuje od kilkudziesięciu do stu paru złotych.
meditativerose
0
meditativerose | 8 lat temu | 410 pkt
Szczepienia kota nie są obowiązkowe, jednak jeśli już się na to decydujemy, róbmy to regularnie co roku.
Pierwsze powinno być odrobaczenie (niezależnie od tego, czy kociak ma robaki czy nie). Następnie szczepienie antywirusowe (koci katar, panleukopenia) w dwóch etapach, jeśli kociak nie skończył 5 miesięcy. Po 5 miesiącach można je podać w 1 dawce. Następnie po miesiącu wścieklizna odnawiana co roku.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.