Jak domowymi sposobami oczyścić zatkane zatoki?

zielona_herbatka
zapytał 7 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

lady-margot
0
lady-margot | 7 lat temu | 77201 pkt
Zatkane zatoki są męczącym problemem, na szczęście istnieją domowe sposoby na oczyszczenie ich. Pomogą w tym olejki eukaliptusowy, goździkowy bądź mentolowy. Należy w jednym z nich nasączyć gazę lub chusteczkę i intensywnie ją wąchać. Poza tym zbawienna dla zatok może być sól. Słoną wodę należy wdychać przez jakiś czas, można zrobić inhalację np. wykorzystując do tego ręcznik lub koc, pod którymi zastosujemy tą metodę. Sól nie tylko oczyści zatoki, ale również złoagodzi ból z nimi związany. Poza tym znalazłam fajną poradę:
Nalewka z czosnkiem i dziewanną.
Działa bakteriobójczo i wspomaga regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Aby ją przygotować, zmieszaj 10 wyciśniętych lub posiekanych ząbków czosnku z garścią suszu kwiatów dziewanny i całość zalej szklanką spirytusu. Miksturę przelej do szczelnego naczynia i pozostaw w ciemnym, chłodnym miejscu na dwa-trzy tygodnie. Przecedź przez gazę lub drobne sitko i wlej do butelki z ciemnego szkła. Gdy pojawią się nieprzyjemne objawy infekcji zatok, dobrze jest pić nalewkę trzy razy dziennie po pół łyżeczki na pół szklanki gorącego mleka.

Powyższy sposób znaleziony na http://zdrowie.onet.pl/
Lennykable
0
Lennykable | 7 lat temu | 61529 pkt
Jest jeszcze inny sposób. Można zatoki przepłukiwać solą fizjologiczną ((przechylając głowę, tak, aby płyn przechodził z jednej dziurki nosa do drugiej). Należy to robić aż dotąd, dopóki sól nie okaże się przezroczysta. Osoba, która to wypróbowała, przekazała mi, że skuteczne.
erobaczek
0
erobaczek | 6 lat temu | 20 pkt
u mnie z kolei po płukaniu gardła wodą utlenioną + woda przegotowana (tylko tak solidnie aż łzy pociekną) bardzo ładnie mi schodzą zatoki, od razu czuje się potrzebę dmuchania nosa.

Kiedyś wlałam sobie gruchą wodę tlenioną z wodą przegotowaną do nosa. Poszczypało, ale po tym poczułam się lepiej prawie od razu. Jednak ten sposób to na własną odpowiedzialność. Nie wiem czy to nie wyrządzi jakichś szkód przy dłuższym stosowaniu bo jednak siła z jaką wlewa się wodę może coś naruszyć. A może ktoś wie czy można gdzieś nabyć jakiś spryskiwacz do nosa- bez zawartości, samo opakowanie?

No i podoba mi się spray do nos Afrin Pure Sea. Woda morska - ale z jakim ciśnieniem :)

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.