Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Gosza
0
Gosza | 7 lat temu | 477 pkt
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są tanie w utrzymaniu i ekologiczne. Funkcjonowanie takiej oczyszczalni polega na działaniu bakterii, biologicznie rozkładających ścieki. Woda po oczyszczeniu ma drugą klasę czystości i odpowiada normom polskim i unijnym.

Ścieki są doprowadzane rurami kanalizacyjnymi do zbiornika gnilnego. Zbiornik jest wykonany z HDPE. Jest on odporny na chemiczne działanie wielu substancji i całkowicie nieprzepuszczalny.

W głównym zbiorniku następują podstawowe procesy oczyszczania ścieków. Ścieki ulegają sedymentacji czyli cząstki stałe opadają na dno dzięki sile grawitacji, powyżej pozostają cząstki mniejszej gęstości i woda. W zbiorniku swoja pracę wykonują bakterie beztlenowe wspierane enzymami, rozkładając związki zawarte w ściekach na proste substancje. Na dnie zbiornika tworzy się osad, który co jakiś czas musi być wywożony. Jednak o wiele rzadziej niż w przypadku tradycyjnego szamba.

Tak podczyszczona woda, dodatkowo przefiltrowana mechanicznie wypływa przez studzienkę rozdzielczą do sieci rozsączającej. Rury rozsączające pełnią dwojaką funkcje. Następuje w nich proces doczyszczania z udziałem bakterii tlenowych a tak oczyszczona woda, poprzez system drenażu przesiąka do gruntu.
tajga
0
tajga | 2 lata temu | 5800 pkt
To jest bardzo dobra rzecz. Zwłaszcza, jak się ma duży ogród - jest czym podlewać. Moim zdaniem warto w to zainwestować.
elemele
0
elemele | 2 lata temu | 16556 pkt
Jeśli wybierzecie nowoczesną, biologiczną oczyszczalnię z Eko Dren, która posiada wyłącznie sterowniki zewnętrzne, to nie musicie obawiać się o jej naprawy. Wtedy nie ma potrzeby otwierania zbiornika, dzięki czemu wszystko jest prostsze i szybsze.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.