Jak ludzie dawniej wyobrażali sobie rozmiar i kształt ziemi?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

andromeda877
0
andromeda877 | 8 lat temu | 2300 pkt
Dawniej nie było takiego dostępu do wiedzy jak jest w czasach obecnych, więc ludzie pod względem rozeznania geograficznego na świecie byli bardzo zacofani. Długo sądzono, że Ziemia jest płaska. To co nieznane było uważane za złe i niebezpieczne. Wierzono, że morza i oceny zamieszkują przeraźliwe potwory. Długo panowało przekonanie, że Ziemia jest wyspą na kształt dysku pływającym po niezmierzonym oceanie. Wszelkie dociekania i badania naukowe na temat potwierdzenia kulistego kształtu Ziemi były przez długi czas odpierane i potępiane przez kościół, który w średniowieczu w dużym stopniu ingerował w życie ludzi.
onka89
0
onka89 | 8 lat temu | 3391 pkt
Dawniej uważano, że Ziemia jest płaska. Myśleli, że otoczona jest ze wszystkich stron morzami i oceanami, które prowadzą w nieskończoność. Były pogłoski, że Ziemia ma kształt kulisty, ale były one obalane i często wyśmieniane przez innych uczonych. Dopiero postęp nauki i wiedzy zweryfikował prawdę.
Lennykable
0
Lennykable | 8 lat temu | 61529 pkt
Większość ludów faktycznie nie miała wątpliwości co do tego, że ziemia jest płaska, lecz różnie sobie to wyobrażano. Mieszkańcy Skandynawii uważali, że świat ludzi (Midgard) jest otoczony przez krainę olbrzymów (Jotunheimów), którzy dążą bezustannie do zniszczenia świata ludzi i bogów (bogowie mieli znajdować się w samym centrum świata, w Asgardzie). Świat olbrzymów miał się składać z lodu i skał. Z kolei w Indiach wyobrażano sobie, że świat jest niesiony na grzbietach czterech słoni, które z kolei znajdują się na grzbiecie olbrzymiego żółwia. Wizję tę wykorzystał Terry Pratchett, tworząc swój cykl "Świat Dysku".

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.