Jak montuje się ogrzewanie podłogowe i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

indywiduum
0
indywiduum | 4 lata temu | 152 pkt
Ogrzewanie podłogowe dzieli się na dwa typy: wodne i elektryczne. Oba te typy wymagają dodatkowej wylewki betonowej, a co za tym idzie obciążają strop i zmieniają wysokość podłogi w pomieszczeniu. Dlatego ogrzewanie podłogowe powinno się uwzględniać w projekcie budynku, a nie planować na etapie wykończenia.
Dla tych co nabyli już gotową nieruchomość, a marzy im się ciepła podłoga chociaż na niewielkim metrze kwadratowym łazienki są do kupienia maty grzejne. Jest to gotowy produkt montowany pod płytkami.

Ogrzewanie podłogowe wodne to zwoje rurek w betonie, skrzynka z przyłączami w ścianie oraz źródło ciepłej wody czyli piec. O gęstości mocowania czyli długości rurek decyduje współczynnik ciepła (jak duże pomieszczenie chcemy ogrzać do jakiej temperatury). O przepustowości czyli grubości rurek decydujemy my próbując znaleść złoty środek pomiędzy ceną, a nieawaryjnością układu. (rura może się zatkać a wymiana nawet zlokalizowanego miejsca zatkania nie jest nieiwazyjna). Do ceny rurki doliczamy siatke do której mocujemy rurkę, warstwe rozdzielczą czyli np. grubą folie, warstwe izolacyjną w zależności od potrzeb (prawdopodnobnie twardy styropian np. EPS 100), osprzęt jak złącza i skrzynka na przyłącza oraz przynajmniej 8cm wylewki betonowej (np. z betonu samopoziomującego).

Ogrzewanie podłogowe elektryczne składa się z podobnych warstw, ale zamiast rurek z wodą jest kabel, który wystarczy podłączyć do domowej instalacji elektrycznej. Jedyny widoczny element to włącznik z pokrętłem na ścianie. Jest to opcja tańsza i łatwiejsza w montażu, ale droga w eksploatacji.

Myśląc o ogrzewaniu podłogowym jako sposobie na ogrzanie domu trzeba pamiętać, ze nie poleca się, aby podłoga w pomieszczeniach była cieplejsza niż 20 'C, a to może niewystarczyć do ogrzania pomieszczeń. Niepoleca się także stosowania ogrzewania podłogowego w sypialniach. Podłogi ogrzwane nie mogą być pokryte parkietem z uwagi na kurczenie się drewna. Jest to niedynamiczny sposób ogrzewania ponieważ od właczenia ogrzewania do widocznych efektów w postaci ciepłej podłogi dochodzi po kilku do kilkunastu godzin.

Układając zwoje ogrzewania trzeba pamiętać o tym, co będzie stało w danym miejscu podłogi, by nie ponosić kosztów ogrzewania od dołu wanny czy szafy.
elemele
0
elemele | 4 lata temu | 16556 pkt
Należy także pamiętać o tym, że najlepiej jest zrobić jastrych na ogrzewanie podłogowe od Jastrych.net. Dzięki takiego rozwiązaniu oszczędzimy na kosztach ogrzewania, ponieważ ciepły jastrych przewodzi ciepło. Tylko należy o tym pamiętać na etapie budowy, gdyż "po fakcie" nie ma już możliwości zmiany posadzek.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.