Jak napisać rozprawkę- czy są jakieś konkretne wytyczne?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Amelka795
0
Amelka795 | 8 lat temu | 630 pkt
Przede wszystkim należy zacząć od postawienia tezy, bądź hipotezy w pierwszym akapicie. Oczywiście możesz się opowiedzieć po jakiejś stron w przypadku tezy już na początku rozprawki, w przypadku hipotezy będziesz zbierał wnioski dopiero na końcu rozprawki. Następnie trzeba przedstawić kilka sensownych argumentów, korzystając ze słownictwa do tego przystosowanego np. "Uważam, że... Warto zwrócić uwagę na to, że.. Moim kolejnym argumentem jest to, że.." i tak dalej. Po przedstawieniu argumentów robisz krótkie wnioski i albo bronisz tezy, którą postawiłeś na początku, albo ją obalasz. W przypadku hipotezy odnosisz się do swoich wniosków.
Lennykable
0
Lennykable | 8 lat temu | 61529 pkt
Jeżeli nawet osoba pisząca ma zamiar stawiać tezę, a nie hipotezę, to warto oprócz argumentów "za" (najlepiej 3-4) przedstawić 1-2 argumenty przeciw, a następnie można przedstawić jeszcze jeden argument, który "zbija" te kontrargumenty. Jeżeli stawiamy hipotezę, ilość argumentów za i przeciw powinna być mniej więcej taka sama. Ważne jest, żeby przy argumentowaniu na rzecz tezy postawionej w pierwszym zdaniu nie pisać na końcu tego samego, co na początku. Dla lepszego efektu można podeprzeć się cytatem jakiegoś autorytetu.
aneczka173
0
aneczka173 | 7 lat temu | 100735 pkt
Są dwa sposoby pisania rozprawki. Pierwszy z nich zakłada, że we wstepie od razu zabierzemu konkretne stanwoisko w danej sprawie- opowiemy się po jednej stronie. Wtedy pisząc rozwinięcie, dopieramy argumenty w taki sposób, aby jak najkorzystniej popierały naszą tezę. Zazwyczaj wybieramy trzy argumenty na jej poparcie oraz jeden dla przeciwwagi, prezentujący odmienne stanowisko. W zakończeniu natomiast popieramy swoją opinię z rozpoczęcia. W drugim przypadku pisania rozprawki, na wstępie nie określamy swego zdania. Jedynie przedstawiamy problem. W rozwinięciu natomiast prezentujemy po dwa argumenty za i przeciw. W zakończeniu natomiast wyrażamy swoje zdanie odnosząc się do powyższych argumentów.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.