Jak nauczyć dziecka dyscypliny?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

3 odpowiedzi obeznanych

Lennykable
1
Lennykable | 8 lat temu | 61529 pkt
Podstawową rzeczą w wychowaniu jest konsekwencja. Dziecko musi wiedzieć, że reguły się nie zmieniają w zależności pod nastroju rodziców. Tak więc, jeżeli ustalono regułę, że najpierw należy wypełniać obowiązki, a potem można robić wszystko inne, to nie należy iść na ustępstwa od tej reguły, chyba, że istnieją ważne powody. Ponadto, dziecko musi wiedzieć, dlaczego coś jest dobre, a coś złe, nie wystarczy mu odpowiedź "bo tak". Przy tym należy samemu się stosować do własnych praw: jeśli zabrania się dziecku jedzenia przed telewizorem, samemu też nie należy jeść, inaczej w dziecku obudzi się poczucie niesprawiedliwości.
arleena36
1
arleena36 | 6 lat temu | 2548 pkt
Im szybciej tym lepiej - podstawowa zasada. Popieram moją poprzedniczkę, uważam, że podstawa to konsekwencja i jasne zasady. Niestety często dorośli zapominają, że te zasady dotyczą też ich i dziecko czuje wtedy ogromne poczucie niesprawiedliwości, np. nie można od dziecka wymagać chodzenia co niedzielę do kościołą samemu tego nie robiąc. Stajamy się też zrozumieć problemy dziecka i nie bagatelizujmy ich, wtedy dziecko nabierze do nas szacunku takiego jakim je sami dażymy a w związku z tym będzie też bardziej posłuszne. Złym pomysłem jest też nagradzanie dziecka za dobre zachowanie, bo przecież dobre zachowanie powinno być normą a nie czymś za co należy się nagroda.
andromeda877
0
andromeda877 | 8 lat temu | 2300 pkt
Jak na dzisiejsze czasy przepełnione bezstresowym wychowaniem, mądrym sposobem na wyegzekwowanie od dziecka pewnych zachowań, wydaje się być wprowadzenie w wychowanie systemu kar i nagród. Trzeba ustalić pewne zasady jakich wymaga się od dziecka i zaproponować mu zabawę w zbieranie punktów. Oczywiście nie ma w tym nic skomplikowanego, gdyż jak łatwo się domyślić za każde dobre zachowanie dziecko otrzymuje nagrodę w postaci punktu, i analogicznie jest z karami- za każde złamanie zasad odbiera się punkt. Za określoną liczbę zdobytych punktów możemy pozwolić dziecku na dodatkowy czas na spędzaniu tego, co lubi najbardziej (często jest to telewizja -oglądanie kreskówek, bądź gry komputerowe). Jest to na pewno dobry sposób do zmotywowania dziecka i pokazania mu, jak wiele zależy od jego dobrego zachowania. Taki właśnie sposób często stosowany był przez Supernianie i zdawał egzamin.
0
Tak, ale nagrodami nie były czynności w których dziecko było z dala od rodziców, ale takie w których wchodzili razem w relacje (wspólna gra, gilgotki, spacer etc.)... – marakuja

– 7 lat temu

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.