Jak obliczyć wskaźnik BMI i jak interpretować jego wynik?

anonim
zapytał 8 lat temu

oceń

2 odpowiedzi obeznanych

margot
0
margot | 8 lat temu | 60 pkt
BMI (z ang Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała. Wskaźnik ten obliczamy dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost podany w metrach, podniesiony do kwadratu.
Jeśli wskaźnik ma wartość poniżej 18,5 oznacza że osoba ma niedowagę, wskaźnik z przedziału 18,5 do 25 wskazuje że waga jest w normie. Jeśli wskaźnik przekroczy wartość 25 osoba ma nadwagę natomiast gdy przekroczy 30 mówimy o otyłości.
Chciałabym jednak podkreślić że BMI przez niektórych lekarzy nie jest uznawany za wiarygodny wskaźnik. Zdarza się bowiem tak, że BMI jest prawidłowe podczas gdy badanie zawartości tłuszczu w organizmie (które jest bardzo dokładnym badaniem) wskazuje że jest go za dużo. Może być również sytuacja odwrotna - BMI osiąga wysokie wartości podczas gdy ilość tłuszczu w organizmie jest w normie i nie stwarza ryzyka chorobowego.
schwepps800
0
schwepps800 | 8 lat temu | 280 pkt
BMI - inaczek wskaźnik Queteleta II) – współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach.
Wynik u osób dorosłych interpretujemy następująco:
- 16,0 i mniej– wygłodzenie
- 16,0–17,0 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę lub anoreksję)
- 17–18,5 – niedowagę
- 18,5–25,0 – wartość prawidłową
- 25,0–30,0 – nadwagę
- 30,0–35,0 – I stopień otyłości
- 35,0–40,0 – II stopień otyłości
- 40,0 i więcej– III stopień otyłości (otyłość skrajna)

Na internecie znajdziecie wiele stron z kalkulatorami BMI, gdzie można z łatwością obliczyć swój wskaźnik masy ciała i uzyskać interpretację do niego. Nie powinien być on jednak traktowany zbyt poważnie jako jedyny wyznacznik zdrowia i prawidłowej wagi, gdyż jest bardzo ograniczony. Nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu go takich czynników jak: rozróżnienie tkanki mięśniowej, która jest cięższa od tłuszczowej, wieku, czy chociażby intensywności pracy.

Twoja odpowiedź

Każda wypowiedź zawiera link "dodaj komentarz". Nie umieszczaj komentarzy w tym polu.